Nadmienia się, że strażnicy w związku ze zmianą Rozporzadzenia Ministra Zdrowia z dnia 15 kwietnia 2011 r. wykonali kosztowne badania dla osób, którzy kierują pojazdem w ramach obowiązków służbowych. Otrzymali stosowne zaświadczenie z terminem ważności do 2016 r.
Nowa ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. przewiduje płatność z budżetu gminy za kurs osób kierujących poj. uprzyw. wyłącznie dla ochotniczych straży pożarnych zgodnie z art. 107 ust. 7.
Kto będzie finansował kosztowne kursy dla strażników, którzy kierują pojazdem zaliczonym do uprzywilejowanego?
Wszyscy strażnicy wykonani badania w myśl rozporządzenia Ministra
Zdrowia.
Odpowiedź
Strażnicy miejscy uprawnieni do kierowania pojazdami uprzywilejowanymi w dniu wejścia w życie ustawy nie muszą kończyć kursu dla kierujących pojazdami uprzywilejowanymi.
Uzasadnienie
Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz. U. Nr 30, poz. 151) kierować pojazdem uprzywilejowanym może osoba, która:
1) ukończyła 21 lat;
2) posiada prawo jazdy odpowiedniej do rodzaju pojazdu kategorii;
3) uzyskała orzeczenie:
a) lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem uprzywilejowanym,
b) psychologiczne o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem uprzywilejowanym;
4) ukończyła kurs dla kierujących pojazdami uprzywilejowanymi;
5) posiada zezwolenie na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym w zakresie określonej kategorii prawa jazdy.
Jednocześnie w myśl art. 131 ww. ustawy osobę, która w ramach stosunku pracy, wykonywanej działalności gospodarczej, pełnionej służby lub wykonywanej funkcji uprawniona była do kierowania pojazdem uprzywilejowanym w dniu wejścia w życie ustawy, uznaje się za spełniającą wymagania, o których mowa w:
1) art. 106 ust. 1 pkt 3 - do końca okresu ważności orzeczenia lekarskiego i orzeczenia psychologicznego wydanych na podstawie badań, o których mowa w art. 122 ust. 2 i art. 124 ust. 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym;
2) art. 106 ust. 1 pkt 4 - jeżeli przed dniem wejścia w życie ustawy uzyskała uprawnienia do kierowania pojazdami uprzywilejowanymi w trybie art. 95a ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym.
Zatem strażnicy miejscy, którzy do dnia 19 stycznia 2013 r. spełnią warunki uprawniające do kierowania pojazdem uprzywilejowanym, nie będą musieli odbywać kursu, o którym mowa w art. 106 ust. 1 pkt 4 ustawy o kierujących pojazdami. Posiadane przez nich zaświadczenia lekarskie zachowują ważność do daty w nich wskazanej.
Poza przypadkiem uregulowanym w art. 107 ust. 7 ustawa o kierujących pojazdami nie określa, kto ma ponosić koszty kursów dla kierujących pojazdami uprzywilejowanymi. Mając jednak na uwadze przepis art. 5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o strażach gminnych (Dz. U. Nr 123, poz. 779 z późn. zm.), stanowiący, iż koszty związane z funkcjonowaniem straży są pokrywane z budżetu gminy, należałoby uznać, że w kosztach tych powinny mieścić się koszty kursów, na które kierowani będą strażnicy miejscy.