Szkoła publiczna, której jestem dyrektorem funkcjonuje jako samodzielna jednostka budżetowa dla której organem prowadzącym jest gmina.
Czy dla obsługi księgowo - finansowej szkoły konieczne jest utworzenie stanowiska głównego księgowego z przysługującym mu dodatkiem funkcyjnym? Czy dotychczasowe rozwiązanie - zatrudnienie księgowego jako jedynego pracownika do obsługi księgowo-finansowej jest wystarczające?
Odpowiedź
W szkole, w której obowiązki w zakresie prowadzenia gospodarki finansowej i rachunkowości szkoły wykonywane są przez pracowników tej szkoły należy zatrudnić głównego księgowego. Jest to bowiem jedyna osoba, która jest uprawniona do prowadzenia rachunkowości, wykonywania dyspozycji środkami pieniężnymi i przeprowadzania wstępnej kontroli prawidłowości realizowanych przez dyrektora szkoły operacji gospodarczych i finansowych.
Uzasadnienie
Zgodnie z art. 54 ust. 1 ustawy o finansach publicznych , główny księgowy jednostki sektora finansów publicznych wykonuje zadania z zakresu:
- 1) prowadzenia rachunkowości jednostki;
- 2) wykonywania dyspozycji środkami pieniężnymi;
- 3) dokonywania wstępnej kontroli:
- a) zgodności operacji gospodarczych i finansowych z planem finansowym,
- b) kompletności i rzetelności dokumentów dotyczących operacji gospodarczych i finansowych.
Zatem zgodnie z brzmieniem u.f.p. powierzenie wskazanych wyżej obowiązków jest możliwe wyłącznie głównemu księgowemu. Odpowiednio zatem w szkole, w której określone obowiązki w zakresie prowadzenia gospodarki finansowej i rachunkowości szkoły będą wykonywane przez pracowników tej szkoły musi zostać utworzone stanowisko głównego księgowego. Ponadto główny księgowy nie musi być zatrudniony na cały etat, bowiem nie przewidują takiego obowiązku zarówno przepisy ustawy o pracownikach samorządowych jednak nie jest możliwe całkowite odstąpienie od zatrudnienia takiego pracownika. Jeśli w placówce nie jest zatrudniony główny księgowy to do czasu jego zatrudnienia jest możliwe czasowe powierzenie pełnienia obowiązków głównego księgowego innemu pracownikowi placówki. Jest to niezbędne, aby szkoła mogła funkcjonować, czyli, aby w szkole był pracownik odpowiedzialny za prowadzenie jej rachunkowości, wykonywanie dyspozycji środkami pieniężnymi i przeprowadzanie wstępnej kontroli prawidłowości realizowanych przez dyrektora szkoły operacji gospodarczych i finansowych.
Uwagi
Zatrudnienie głównego księgowego nie jest wymagalne jedynie w przypadku, gdy organ prowadzący organizuje wspólną obsługę administracyjną, finansową i gospodarczą szkół i placówek oświatowych.
Agnieszka Kosiarz
Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240 ze zm.)
Ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 223, poz. 1458 ze zm.)