Rada miejska ustaliła plan pracy komisji rewizyjnej w celu przeprowadzenia kontroli spółek kapitałowych gminy.
Wojewoda wniósł skargę na uchwałę do sądu administracyjnego. Organ nadzoru uznał bowiem, iż komisja rewizyjna rady miejskiej nie jest uprawniona do kontroli spółek kapitałowych.
W odpowiedzi rada tłumaczyła, iż powodem podjęcia uchwały były kierowane do radnych postulaty mieszkańców, którzy zarzucali złe zarządzanie majątkiem gminnym w spółkach. Mieszkańcy domagali się podjęcia stosownej uchwały w celu wprowadzenia kontroli w spółkach przez komisję rewizyjną rady miejskiej.
WSA przyznał rację wojewodzie.
Sąd wyjaśnił, iż komunalne osoby prawne mają odrębny od gminy byt prawny.
Rada miejska nie ma samodzielnej pozycji organu zwierzchniego w stosunku do spółek prawa handlowego utworzonych lub współtworzonych przez gminę.
Żaden przepis prawa nie uprawnia organów gminy do wykorzystywania posiadanych kompetencji władczych do bezpośredniego ingerowania w działalność spółki, funkcjonującej według zasad cywilnoprawnych.
Gmina może wpływać na losy założonej spółki i kierunki jej rozwoju tylko jako udziałowiec, w granicach przysługujących jej z tego tytułu praw – wyjaśnił sąd.
Zatem powierzenie komisji rewizyjnej rady miejskiej przeprowadzenia kontroli w spółkach kapitałowych gminy jest sprzeczne z prawem.
Na podstawie:
Wyrok WSA w Olsztynie z 16 czerwca 2015 r., sygn. akt II SA/Ol 433/15, nieprawomocny