Podczas dzisiejszego meczu pomiędzy reprezentacjami Polski i Portugali na trybunach Stadionu Narodowego zasiądzie komplet 60 tys. widzów. Organizacja tak dużej imprezy masowej to spore wyzwanie dla władz stolicy. W związku z inauguracyjnym meczem na Stadionie Narodowym stołeczny ratusz wprowadził szereg ograniczeń w ruchu i parkowaniu.

Dzisiejszy mecz to dopiero przedsmak tego, co czeka władze wielu miast i gmin podczas Mistrzostw Europy, na które do samej Warszawy przyjedzie około 800 tys. kibiców.

W Polsce, w miastach-gospodarzach (tj. Gdańsku, Poznaniu, Warszawie i Wrocławie) rozegranych zostanie 15 z 31 meczów turnieju. Jednak z pewnością odpowiednio przygotowane organizacyjnie będą musiały być prawie wszystkie jednostki samorządu terytorialnego. Przykładowo Kraków, pomimo tego, że nie zostanie tam rozegrany ani jeden mecz, szykuje się na przybycie setek tysięcy kibiców z Anglii, Holandii i Włoch, gdyż właśnie Małopolskę reprezentacje tych krajów wybrały na swoje bazy pobytowe.

Ponadto niemal każde miasto w Polsce zapowiedziało organizacje specjalnych stref kibica, w których mieszkańcy będą mogli oglądać sportowe zmagania na ogromnych telebimach. Zważywszy że największe z nich przyjmą nawet do 100 tys. fanów piłki nożnej (Pl. Defilad w Warszawie) po stronie władz lokalnych powstanie nie tylko obowiązek zabezpieczenia tak wielkiej imprezy masowej, ale również konieczność odpowiedniej organizacji ruchu drogowego i zapewnienia wystarczającej ilości środków transportu miejskiego.


Z myślą o potrzebach jednostek samorządu terytorialnego oraz w związku z ostatnimi zmianami w prawie dotyczącymi organizacji imprez masowych Wolters Kluwer Polska przygotowało publikację "Bezpieczeństwo imprez masowych".

W poradniku on-line znajdują się odpowiedzi m.in. na następujące pytania:

• Czy zorganizowanie w wynajętej hali koncertu muzycznego wyłącznie dla pracowników firmy (w tym osób zatrudnionych na podstawie umów zlecenia) oraz członków ich rodzin, może wymagać uzyskania zezwolenia na przeprowadzenie imprezy masowej?

• Jakie znaczenie ma faktyczna liczba uczestników imprezy – czy ma znaczenie dla przyjęcia, że jest to impreza masowa?

• Jakie skutki powoduje nieopłacenie wniosku o wydanie zezwolenia na przeprowadzenie imprezy masowej?

• Czy dopuszczalne jest przeprowadzenie imprezy masowej łącznie przez dwa lub więcej podmiotów (organizatorów)?

• Czy zorganizowanie imprezy masowej bez zezwolenia powoduje, że – oprócz organizatora – odpowiedzialność karną ponoszą również uczestnicy imprezy masowej lub członkowie służb?

• Czy jest możliwe ubieganie się o wydanie zezwolenia na przeprowadzanie imprez masowych na okres dłuższy niż rok?

Produkt został wzbogacony o aktualny tekst ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych oraz teksty rozporządzeń wykonawczych.