Do grupy przystąpiły podmioty, które świadczą usługi na rzecz mieszkańców miasta: Urząd Miasta i jednostki mu podległe, spółki miejskie oraz m.in.: Starostwo Powiatowe, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa, Urząd Skarbowy, Urząd Celny, Archiwum Państwowe. W sumie 65 instytucji. Razem rocznie kupują one ponad 10.000 MWh energii elektrycznej rocznie.
Przetarg na dostarczenie energii elektrycznej dla grupy zorganizowanej przez Urząd Miasta był podzielony na cztery części w zależności od roku jej dostarczania i grupy taryfowej.
W grupie taryfowej C dotyczącej oświetlania ulic czy nieruchomości uczestników grupy w roku 2013 prąd dostarczać będzie spółka PGE Operator, a w roku następnym PKP Energetyka. Natomiast w grupie taryfowej B, która dotyczy dużych spółek miejskich PGE Operator zaproponowało najniższe ceny i będzie dostarczała prąd w latach 2013-2014.
Według szacunków, odbiorcy z grupy taryfowej C zaoszczędzą ok. 25-30 proc., a odbiorcy z grupy taryfowej B - ok. 15-20 proc. wydatków na energię elektryczną.
„W wymiarze kwotowym można założyć, że jeżeli w okresie dwuletnim, a na taki czas ogłaszany był przetarg, wszyscy uczestnicy grupy zakupowej dotychczas wydawali na zakup energii elektrycznej łącznie ok. 8 mln złotych, to po podpisaniu umów z nowymi stawkami kwota ta zmniejszy się o ok. 2 mln zł, ale jakie to będą oszczędności - to zobaczymy w praktyce" - powiedział PAP Kurpisz.
kpr/ mki/