W dniu 2 marca 2015 r. Komisja Europejska wycofała z TSUE skargę w sprawie C-162/14, która została wniesiona w kwietniu 2014 r. Komisja domagała się stwierdzenia, iż obowiązywanie przyczyn wykluczenia wykonawców z postępowania, takich jak te zawarte w art. 24 ust. 1 pkt 1 i 1a p.z.p. (przewidujący obowiązek wykluczenia wykonawców, którzy wyrządzili szkodę, nie wykonując zamówienia lub wykonując je nienależycie, lub zostali zobowiązani do zapłaty kary umownej, jeżeli szkoda ta lub obowiązek zapłaty kary umownej wynosiły nie mniej niż 5% wartości realizowanego zamówienia i zostały stwierdzone orzeczeniem sądu, które uprawomocniło się w okresie trzech lat przed wszczęciem postępowania), jest niezgodne z prawem europejskim. 

Wykluczenie nierzetelnego wykonawcy po nowemu >>

Należy jednak podkreślić, iż najnowsza nowelizacja p.z.p., która weszła w życie w dniu 19 października 2014 r. uchyliła zarówno zakwestionowany przez TSUE art. 24 ust. 1 pkt 1a p.z.p., jak i poprzedzający go art. 24 ust. 1 pkt 1 p.z.p.

Ustawodawca zastąpił uchylone regulacje art. 24 ust. 2a p.z.p. Zgodnie z tym przepisem zamawiający ma obowiązek wykluczyć z postępowania wykonawcę, który w okresie trzech lat przed wszczęciem postępowania w sposób zawiniony poważnie naruszył obowiązki zawodowe.

Cofnięcie skargi przez Komisję Europejską zamyka postępowanie w przedmiotowej sprawie.

Źródło: www.uzp.gov.pl