W wyniku nowelizacji p.z.p., która weszła w życie 28 lipca br. zamawiający zyskał uprawnienie, na podstawie którego może określić specjalny, obiektywnie uzasadniony sposób spełniania przez wykonawców warunków udziału w postępowaniu, które wynikają one z art. 22 ust. 1 p.z.p., jeśli jest to uzasadnione charakterem przetargu i proporcjonalne.
Na podstawie art. 23 ust. 6 p.z.p. zamawiający może określić również oddzielne warunki udziału w postępowaniu dla konsorcjów w stosunku do pojedynczych wykonawców. Podmiot prowadzący przetarg może więc nałożyć na każdego z członków konsorcjum oddzielne wymagania, jeśli chodzi o dysponowanie środkami finansowymi lub zdolnością kredytową.
W stanie prawnym sprzed wejścia w życie nowelizacji p.z.p. konsorcjanci wspólnie musieli spełnić warunki udziału w przetargu. Zmiany w ustawie mają nie dopuścić do sytuacji, w których członek konsorcjum chociaż w części nie spełnia warunków. Jak wskazuje mec. Monika Kucharczyk na łamach „Rz” sytuacja taka leży w interesie zamawiającego, w szczególności, iż każdy z konsorcjantów ponosi solidarną odpowiedzialność za realizację zamówienia.
Źródło: www.rp.pl
Dowiedz się więcej z książki | |
Zamówienia publiczne. Orzecznictwo sądów okręgowych w latach 2010-2015 z komentarzem
|