Był to jedyny punkt pierwszej sesji w oddanej tego dnia do użytku nowej sali rady miasta. Salę urządzono w jednym z najbardziej reprezentacyjnych budynków w Zabrzu - zbudowanym ponad 100 lat temu gmachu b. dyrekcji huty Donnersmarcków. Remontowany od kilku lat obiekt ma stać się nowym miejskim ratuszem.
Jak napisano w uzasadnieniu do uchwały, kapituła tytułu wnioskowała o uhonorowanie prof. Buzka honorowym obywatelstwem Zabrza, wyrażając wdzięczność za jego "dokonania na forum europejskim, ogólnopolskim i regionalnym, a także za życzliwe wsparcie w realizacji działań na rzecz rozwoju regionu i miasta".
W uzasadnieniu wskazano też, że prof. Buzek "wielokrotnie wspomagał inicjatywy zmierzające do poprawy wizerunku (...) miasta poprzez tworzenie gospodarki opartej na wiedzy i wyzwalanie przedsiębiorczości".
Radni zaakcentowali, że Zabrze jest dziś przykładem przekształcania ośrodka przemysłu ciężkiego w centrum nowoczesnych technologii, z priorytetowym znaczeniem edukacji, medycyny, kultury, turystyki poprzemysłowej i promocji aktywności.
Miasto – podkreślono w uchwale - stało się też jednym z liderów w pozyskiwaniu środków unijnych. Dzięki temu okazało się możliwe tworzenie takich symboli przekształceń Zabrza, jak uruchomienie Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego "Guido", budowa nowego pawilonu Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla czy rewitalizacja terenów dziedzictwa poprzemysłowego.
"W mieście, o którym 9 września 1967 roku Charles de Gaulle powiedział, że jest +najbardziej śląskie ze wszystkich śląskich miast, czyli najbardziej polskie ze wszystkich polskich miast+, szczególnie cenimy ludzi cechujących się skutecznością, pasją i mądrością. Dlatego z radością powitaliśmy wybór prof. Buzka na przewodniczącego Parlamentu Europejskiego" – zaznaczyli zabrzańscy radni.
Dodali też, że piastując tę godność jako pierwszy przedstawiciel państw byłego bloku wschodniego prof. Buzek stał się "symbolem odzyskiwania przez Polskę należnego miejsca w Europie".
Dla prof. Buzka będzie to kolejne honorowe obywatelstwo śląskiego miasta. Wcześniej tytuł przyznały mu m.in. jego rodzinny Chorzów, a także Katowice, Gliwice, Ruda Śląska oraz Rybnik. Tytuł honorowego obywatela Zabrza najprawdopodobniej zostanie mu wręczony podczas wrześniowych obchodów święta miasta.
Zabrzańscy radni nadają tytuły honorowego obywatela miasta na podstawie uchwały z 2002 r.
Dotąd godność tę otrzymali związany przez lata z miastem wybitny kardiochirurg prof. Zbigniew Religa, pochodzący z Zabrza niemiecki rzeźbiarz Heinz Tobolla, szef Śląskiego Centrum Chorób Serca prof. Marian Zembala, urodzony z Zabrzu znany pisarz i ilustrator książek dla dzieci oraz powieści dla dorosłych Horst Eckert (czyli Janosch), a także legendarny piłkarz Górnika Zabrze Włodzimierz Lubański.
Buzek urodził się w 1940 r. w Śmiłowicach na Śląsku Cieszyńskim. Studiował na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym Politechniki Śląskiej w Gliwicach, pracował w Instytucie Inżynierii Chemicznej PAN w Gliwicach.
W 1997 r., po zwycięskich dla Akcji Wyborczej "Solidarność" wyborach został premierem. Jego rząd wprowadził cztery reformy: emerytalną, zdrowia, administracji i oświaty. Po przegranych przez AWS wyborach parlamentarnych w 2001 r. Buzek wrócił do pracy naukowej, obejmując m.in. funkcję prorektora ds. nauki Akademii Polonijnej w Częstochowie.
Do wielkiej polityki profesor powrócił w 2004 r., zostając europosłem z listy Platformy Obywatelskiej. W 2009 r. ponownie uzyskał mandat eurodeputowanego. W lipcu 2009 r. został pierwszym przewodniczącym Parlamentu Europejskiego z państw byłego bloku wschodniego. Kadencja Buzka na tym stanowisku wygasła 17 stycznia tego roku.
Podczas ubiegłorocznego Święta Niepodległości został uhonorowany najwyższym polskim odznaczeniem, Orderem Orła Białego.