Samorząd będzie mógł przeznaczyć rządową dotację na przygotowanie dokumentacji projektowej, m.in. na opracowanie dokumentów zgodnie z wymaganiami przepisów środowiskowych, opracowanie projektu budowlanego, w tym niezbędnej dokumentacji technicznej oraz uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę lub decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej.
 

Warunki przystąpienia do programu

Dokumentacja, która powstała dzięki dofinansowaniu, musi być gotowa do 31 grudnia 2022 roku. Jej   przygotowanie nie może być dofinansowane z funduszy unijnych, norweskich, szwajcarskich ani z budżetu państwa.

Budowa mostu ma się zacząć najpóźniej 3 lata po wydaniu pozwolenia na budowę lub zezwolenia na realizację inwestycji drogowej.

Nabór jest otwarty dla wszystkich chętnych samorządów, z wyłączeniem miast na prawach powiatu. Wnioski można będzie składać do 29 marca 2019 roku.
 

Gdzie powstaną mosty?

Głównym celem rządowego programu Mosty dla regionów jest uzupełnienie lokalnej infrastruktury drogowej o brakujące przeprawy mostowe. W programie Mosty dla regionów przeprawy mogą powstawać w ciągach dróg zarządzanych przez samorządy, tj. na drogach gminnych, powiatowych czy wojewódzkich.

Program potrwa do 2025 roku. Na jego realizację rząd przeznaczył około 2,3 miliarda złotych. W programie jest już wytypowanych 21 priorytetowych zdaniem rządu mostów do budowy. Reszta zależy od propozycji samorządów.

W programie znalazło się 21 priorytetowych, rekomendowanych przez rząd, inwestycji, które po analizach wytypowało Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju:

  • 5 przepraw na Wiśle,
  • 5 na Warcie,
  • 2 na Bugu,
  • 4 na Odrze,
  • po 1 przeprawie na Narwi, Sanie, Noteci, Pilicy i rzece Elbląg.

 

Dokumenty i więcej informacji TUTAJ