Odpowiedź eksperta pochodzi z programu LEX Zamówienia Publiczne.
Złożenie oferty przez przedsiębiorcę wykazującego się doświadczeniem podmiotu trzeciego, przy równoczesnym uczestnictwie w tym samym postępowaniu podmiotu trzeciego jako samodzielnego wykonawcy, co do zasady nie wywołuje negatywnych konsekwencji np. w postaci wykluczenia któregoś z wykonawców, czy też odrzucenia jednej lub obydwu ofert. Sam fakt uczestniczenia w procedurze udzielenia zamówienia z jednej strony w roli wykonawcy i równocześnie jako podmiot trzeci nie aktualizuje żadnej z przesłanek określonych w art. 24 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych - dalej p.z.p. Zaangażowanie jednego z przedsiębiorców w to samo postępowanie raz w roli wykonawcy, a raz jako potencjał innego wykonawcy nie musi też stanowić podstawy do odrzucenia ofert w oparciu o art. 89 p.z.p. W celu usunięcia wszelkich wątpliwości co do ewentualnego naruszenia ustawy z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji – dalej u.z.n.k., zamawiający winien wystąpić do obydwu wykonawców z wnioskiem o złożenie wyjaśnień w przedmiotowej sprawie.
Ocena ofert złożonych w postępowaniu składa się z kilku, nachodzących na siebie etapów. Na każdym z kolejnych etapów zamawiający jest zobligowany do badania, czy w stosunku do samego wykonawcy, czy też złożonej oferty aktualizują się przesłanki wykluczenia wykonawcy lub odrzucenia oferty. W pierwszym etapie sprawdzeniu podlega sytuacja podmiotowa uczestników starających się o uzyskanie publicznego zlecenia. Organizator postępowania kontroluje, czy w stosunku do wykonawców nie aktualizuje się którakolwiek z przesłanek wykluczenia z postępowania określona w art. 24 p.z.p.
Pozytywna ocena wykonawców jest warunkiem przejścia do kolejnego etapu procedury, w ramach którego badane są oferty pozytywnie zweryfikowanych wykonawców. W tej fazie postępowania sprawdza się, czy w stosunku do złożonych ofert występują podstawy do ich odrzucenia ustanowione w art. 89 ust. 1 p.z.p. W ostatniej fazie, spośród ofert nie kwalifikujących się do odrzucenia wybiera się tą, która w danej procedurze została największą liczbę punktów w zastosowanych kryteriach oceny ofert.
Analizując przedmiotowy stan faktyczny przez pryzmat przesłanek wykluczenia wykonawców stwierdza się, że w rozpatrywanym przypadku nie aktualizują się podstawy wykluczenia z postępowania zarówno w odniesieniu do wykonawcy A (posługującego się potencjałem wykonawcy B), jak i w odniesieniu do wykonawcy B (udostępniającego swój potencjał i równocześnie składającego samodzielną ofertę). Żadna z podstaw prawnych dotycząca wykluczenia nie pozwala zamawiającemu wykluczyć wykonawcy posługującego się potencjałem podmiotu trzeciego, który równocześnie składa samodzielną ofertę. Konsekwencji w postaci wykluczenia z postępowania nie można też wyciągać w stosunku do wykonawcy, który składa samodzielną ofertę i równocześnie udostępnia swój potencjał innemu uczestnikowi procedury.