Pytanie pochodzi z programu Serwis Budowlany.
Stan faktyczny w pytaniu dotyczy sytuacji braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Czy osoba niebędąca rolnikiem może otrzymać pozwolenie na budowę dla nieruchomości stanowiącej grunty rolne, położone w granicach administracyjnych miasta?
Odpowiedź
Zgodnie z przepisem art. 5b ustawy z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1205 z późn. zm.) - dalej u.o.g.r.l. przepisów tej ustawy nie stosuje się do gruntów rolnych stanowiących użytki rolne położonych w granicach administracyjnych miast.
Niniejsze potwierdza wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 5 sierpnia 2010 r. w sprawie II SA/Bk 362/10 o treści, iż "do gruntów rolnych położonych na terenach miast nie jest wymagana decyzja w sprawie przeznaczenia gruntów rolnych na cele nierolnicze.".
Treść zaprezentowanego orzeczenia oznacza, iż w stosunku do gruntów rolnych stanowiących użytki rolne klas I – III zlokalizowane w granicach administracyjnych miast zastosowania nie znajduje przepis art. 7 u.o.g.r.l.
Zaprezentowany przepis stwarza możliwość zabudowy gruntów rolnych położonych w granicach administracyjnych miasta, jednakże w wypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego niezbędna w jest decyzja o warunkach zabudowy, a także przeprowadzenie procedury wyłączenia gruntów rolnych z produkcji rolnej, o czym stanowi przepis art. 11 u.o.g.r.l.
W myśl wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 8 listopada 2012 r. w sprawie II SA/Łd 598/12 "wyłączenie z produkcji jest czynnością faktyczną, która w świetle przepisu art. 11 ust. 1 ustawy z 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych nastąpić może tylko po wydaniu decyzji zezwalającej na takie wyłączenie i w jej następstwie. W przeciwnym wypadku wyłączenie z produkcji narusza przepisy powyższej ustawy. Użyte przez ustawodawcę w art. 11 ust. 1 ustawy z 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych pojęcie użytków, gruntów i gruntów leśnych "przeznaczonych na cele nierolnicze i nieleśne" oznacza przeznaczenie gruntów na cele nierolnicze i nieleśne w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.
Przeznaczenie w planie zagospodarowania przestrzennego gruntu rolnego na cele nierolnicze nie powoduje automatycznego przekształcenia gruntu rolnego w nie rolny, a zatem nie stanowi podstawy do zmiany wpisu w rejestrze gruntów."
Przenosząc, więc tezę powołanego orzeczenia na grunt analizowanego przypadku stwierdzić należy, iż z mocy samego tylko przepisu art. 5b u.o.g.r.l. nie dochodzi do tzw. "odrolnienia", tzn zmiany przeznaczenia gruntu z rolnego na nie rolny. Dodatkowo należy dokonać wyłączenia gruntu rolnego z produkcji, co stanowi podstawę do zmiany zapisów w ewidencji gruntów.
Pytanie pochodzi z programu Serwis Budowlany.