Jak powiedziała podczas uroczystości wojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz-Śmigielska, przygotowanie projektów, które będą dotyczyć wszystkich gmin z Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego, jest bardzo ważne, aby lepiej wykorzystać pieniądze z UE.
Marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl podkreślił natomiast, że projekty, które wspólnie powstaną, muszą być kluczowe na całego województwa.
Zdaniem prezydenta Rzeszowa Tadeusza Ferenca, wspólne inwestycje realizowane przez samorządy z ROF będą dotyczyć m.in. transportu, oświaty i budowy dróg. „Będą to inwestycje, które ułatwią życie naszym mieszkańcom. Dobrze się stało, że zawarliśmy to porozumienie. Wiem, że będą trudności, jak to przy inwestycjach, ale pokonamy je i damy mieszkańcom lepszą jakość życia” - deklarował Ferenc.
Dyrektor departamentu programów pomocowych i pomocy technicznej w ministerstwie rozwoju regionalnego Michał Ziętara zaznaczył, że głównym celem inwestycji realizowanych w ramach tzw. ZIT-ów ma być m.in. promocja zintegrowanego podejścia do danego obszaru.
„Rzeszów nie jest zawieszony w próżni, jest otoczony przez gminy, których przedstawiciele dziś są tutaj. Państwo powinniście rozwijać się razem w harmonii i we współpracy, dostrzegając wzajemnie własne potrzeby i potencjały. Tylko w ten sposób, współpracując, będziecie w stanie przekonać Brukselę, że doskonale wiecie, co jest potrzebne w waszym regionie, że macie strategię i plan, dzięki któremu wasze gminy będą rozwijać się dynamicznie” - powiedział Ziętara.
Wartość podpisanego projektu, w ramach którego opracowana zostanie strategia ZIT, to ponad 1,5 mln zł. Będzie ona podstawą do ubiegania się o dofinansowanie konkretnych projektów z UE; z tej kwoty ponad 1,4 mln zł stanowi unijne dofinansowanie z Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna.
Rzeszowski Obszar Funkcjonalny tworzą gminy: Rzeszów, Boguchwała, Czarna, Chmielnik, Głogów Małopolski, Krasne, Łańcut (miasto i gmina), Świlcza, Trzebownisko, Tyczyn, Czudec, Lubenia. Swoim zasięgiem obejmuje pow. 1048 km kw., zamieszkuje go 351 tys. mieszkańców.
Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT) to nowy instrument finansowania, który Komisja Europejska zaplanowała na lata 2014-2020. Celem ZIT jest m. in.: sprzyjanie rozwojowi współpracy i integracji na terenie obszarów metropolitalnych, przede wszystkim tam, gdzie skala problemów związanych z brakiem współpracy i komplementarności działań różnych jednostek administracyjnych jest największa, a także realizacja zintegrowanych projektów odpowiadających w sposób kompleksowy na potrzeby i problemy obszarów metropolitalnych.