Nowe instytucje podatkowe 2017. Pierwsze doświadczenia. Zgłoś udział w konferencji>>
Wielka reorganizacja jednostek samorządu terytorialnego jako podatników VAT wywołana uchwałą 7 sędziów NSA z 23.06.2014 r., I FPS 1/13, zweryfikowana późniejszym wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości UE z 29.09.2015 r., C-276/14, przysporzyła tej grupie podmiotów szereg trudności. W codziennej praktyce roku 2017 gminy musiały zoptymalizować zasady obiegu dokumentów, wystawiania faktur, prowadzenia ewidencji dla potrzeb podatku od towarów i usług, wprowadzić nowe kasy fiskalne.
Pierwsze doświadczenia związane z praktyką orzeczniczą i interpretacyjną, wzbogacone o dorobek doktryny oraz refleksje samych podatników, będą przedmiotem spotkania podczas konferencji, która odbędzie się 7 grudnia 2017 r.
Wydarzenie jest adresowane do osób, które w swojej bieżącej praktyce stykają się z problematyką VAT, tj. do:
- przedsiębiorców,
- zarządzających spółkami kapitałowymi,
- samorządowców,
- jak również profesjonalistów zajmujących się zawodowo prawem podatkowym, czyli do adwokatów, radców prawnych, doradców podatkowych, księgowych i biegłych rewidentów.
W trakcie konferencji zostaną omówione zagadnienia związane ze zmianami wprowadzonymi w 2017 r. oraz z praktyką stosowania VAT istotną w tym roku. Wśród innych zagadnień zostaną poruszone problemy związane z centralizacją rozliczenia VAT samorządów oraz meandry związane z obowiązkami informacyjnymi realizowanymi za pośrednictwem Jednolitego Pliku Kontrolnego. Osobny panel zostanie poświęcony również zagadnieniom związanym z prawem do odliczenia podatku naliczonego w świetle mnogości problemów wiążących się z przestępstwami karuzelowymi i podejściem sądownictwa do zagadnień związanych z tymi postępowaniami, jak również z prawem do odliczenia.
Wykłady poprowadzą zaproszeni wybitni Prelegenci:
1) Planowane zmiany uszczelniające system podatkowy – dr Adam Bartosiewicz, doradca podatkowy
2) Zalety i zagrożenia związane z Jednolitym Plikiem Kontrolnym – Paweł Ziółkowski, prawnik, trener
3) Zmiany w zakresie kontroli przestrzegania przepisów prawa podatkowego – iluzoryczna poprawa efektywności administracji oraz sytuacji kontrolowanych? – dr hab. Dariusz Strzelec, adwokat, doradca podatkowy
4) Przestępstwa karuzelowe w podatku od towarów i usług – perspektywa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i sądów administracyjnych – dr Dagmara Dominik-Ogińska, sędzia WSA we Wrocławiu
5) Przestępstwa karuzelowe w praktyce – Jacek Matarewicz, adwokat, doradca podatkowy
6) VAT w jednostkach samorządu terytorialnego – Dariusz M. Malinowski, doradca podatkowy
Uwaga! Udział w konferencji umożliwia zdobycie punktów szkoleniowych wymaganych przez Krajową Izbę Doradców Podatkowych – w wymiarze 6 punktów za udział w całej konferencji.
Specjalnie dla uczestników konferencji stworzyliśmy stoliki eksperckie – z możliwością indywidualnych konsultacji nurtujących Państwa problemów.
W ramach udziału w konferencji każdy uczestnik otrzyma książkę autorstwa Pana Jacka Matarewicza pt. Ustawa o podatku od towarów i usług. Komentarz, w której omówiono bieżące problemy wynikające z najnowszego orzecznictwa i interpretacji indywidualnych wydawanych w sprawach z zakresu VAT. Stan prawny książki: 1.10.2017 r. Wartość książki to 220 zł!
Szczegółowy program konferencji jest dostępny na stronie:
http://konferencja.abc.com.pl/podatki2017/