Pytanie pochodzi z  programu Serwis Budowlany .


Teraz prowadzi postępowanie dotyczące wydania decyzji ustalającej wysokości odszkodowania na rzecz dotychczasowych właścicieli nieruchomości na których będzie przebiegała droga gminna. Jedna z działek objęta postępowaniem należy do 5. współwłaścicieli posiadających udziały w tej nieruchomości. Jednym z tych współwłaścicieli jest gmina, a więc podmiot, którego obowiązkiem po wydaniu decyzji odszkodowawczej będzie wypłata odszkodowań poszczególnym właścicielom działki.


Czy starosta w stosunku do gminy jako jednego ze współwłaścicieli działki zajętej pod drogę powinien wydać decyzję ustalającą sumę odszkodowania?


Logika podpowiada, że nie, ponieważ organem wypłacającym odszkodowanie będzie gmina, a podmiotem, któremu należy się wypłata odszkodowania będzie również gmina, a więc ten sam podmiot.


Jak w tej sytuacji powinien zachować się starosta: wydać decyzję odszkodowawczą, umorzyć postępowanie w tym zakresie, czy nie wydawać w tym zakresie żadnej decyzji, jedynie ograniczając się do wydania decyzji odszkodowawczej naliczając wypłatę odszkodowania dla pozostały 4 współwłaścicieli zgodnie z udziałami?


Odpowiedź


Nie ma podstaw do wydania na zasadzie przepisu art. 12 ustawy z dnia 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych decyzji ustalającej wysokość odszkodowania na rzecz gminy, jeśli w decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej tj. drogi gminnej nie doszło do wywłaszczenia udziału gminny w prawie własności nieruchomości na jej rzecz. Niniejsze byłoby sprzeczne z zasadami logiki, jako że nie można wywłaszczyć na rzecz gminy udziału w prawie własności nieruchomości, której gmina jest współwłaścicielem.

Pytanie pochodzi z programu Serwis Budowlany .