Gmina chce ogłosić przetarg na rozbiórkę budynku komunalnego w zamian za pozyskany gruz i złom (rozliczenie bezgotówkowe).
Czy w tym przypadku jest możliwa wzajemna kompensacja należności i zobowiązań?
Czy Gmina powinna wprowadzić do budżetu wydatki – usługa rozbiórki podatek VAT oraz dochody – sprzedaż gruzu?
Odpowiedź
Tak, możecie Państwo ogłosić przetarg na rozbiórkę budynku komunalnego w zamian za pozyskany gruz i złom z rozbiórki. Wskazać należy, iż umowa taka jest odmianą umowy zamiany, o której mowa w art. 603 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), zgodnie z którą, każda ze stron zobowiązuje się przenieść na drugą stronę własność rzeczy w zamian za zobowiązanie się do przeniesienia własności innej rzeczy. Podkreślić ponadto należy, iż w myśl art. 2 pkt 13 ustawy z dnia ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 113, poz. 759 z późn. zm.) przez zamówienie publiczne należy rozumieć umowy odpłatne zawierane między zamawiającym a wykonawcą, których przedmiotem są usługi, dostawy lub roboty budowlane. Przez pojęcie odpłatnych czynności prawnych rozumie się czynności, w których każda ze stron uzyskuje jakąś korzyść majątkową, niekoniecznie w postaci pieniężnej. Przez świadczenie odpłatne należy rozumieć takie świadczenie, które ma odpowiednik w świadczeniu drugiej strony umowy, stanowiące wynagrodzenie za dokonaną czynność, niekoniecznie realizowane w formie zapłaty określonej sumy pieniężnej.
Biorąc zatem pod uwagę definicję zamówienia publicznego, można uznać, iż dopuszczalne jest zawarcie umowy barterowej w sprawie zamówienia publicznego, na rozbiórkę budynku komunalnego w zamian za pozyskany gruz i złom. W umowie tej strony powinny uzgodnić wartość wzajemnych świadczeń. Wzajemne rozliczenia stron umowy barterowej mimo że nie nastąpi wymiana pieniędzy powinny następie na podstawie faktur VAT, w których należy wskazać wyrażoną w pieniądzu wartość towarów lub usług. Wartość ta nie musi być taka sama dla obu stron.
Ewidencja operacji barteru:
1) wydanie towaru kontrahentowi i wystawienie faktury:
faktura VAT:
Wn konto "Należności od firmy X" - wartość brutto,
Ma konto "Przychód ze sprzedaży" wartość netto,
Ma konto "VAT należny",
wydanie towaru:
Wn konto "Koszt własny sprzedaży" wartość netto,
Ma konto "Magazyn" wartość netto;
2) otrzymanie towaru o tej samej wartości od kontrahenta w ramach transakcji barteru:
faktura VAT zakupu:
Wn konto "Magazyn" - wartość netto,
Wn konto "Podatek VAT naliczony",
Ma konto "Zobowiązanie wobec firmy X" wartość brutto;
3) potrącenie wierzytelności:
Wn konto "Zobowiązanie wobec firmy X" wartość brutto,
Ma konto "Należności od firmy X" wartość brutto.
Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. 2010 r. Nr 113, poz. 759 ze zm.)
Gmina może ogłosić przetarg na rozbiórkę budynku komunalnego w zamian za pozyskany gruz i złom
Czy gmina może ogłosić przetarg na rozbiórkę budynku komunalnego, w zamian za pozyskany gruz i złom?