Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej (RIO) stwierdziło nieważność uchwały rady gminy upoważniającej wójta do zaciągnięcia zobowiązania finansowego na 2016 r. na dowóz uczniów spoza terenu gminy.
W ocenie RIO, w ramach obowiązujących przepisów prawa brak jest możliwości finansowania dowozu uczniów do szkół, którzy mieszkają poza ustalonym obwodem szkolnym i to bez względu na fakt czy droga dziecka do szkoły przekracza wymagane ustawowo odległości, bądź ich nie przekracza.RIO nie kwestionowała przysługującego rodzicom konstytucyjnego prawa wyboru szkoły dla dziecka, jednak uznała, iż gmina nie może ponosić ze swojego budżetu wydatków związanych z transportem uczniów spoza jej terenu.
Gmina wniosła skargę do sądu administracyjnego.
WSA zgodził się, iż rodzicom (opiekunom dzieci) z mocy art. 32 Konstytucji RP w związku z ustawą oświatową przysługuje prawo wyboru szkoły, do której ma uczęszczać dziecko - gwarantuje to równość podmiotów wobec prawa.
W związku z tym nie można się zgodzić, aby intencją ustawodawcy było uniemożliwienie gminom bezpłatnego dowozu dzieci do szkół, w sytuacji gdy zamieszkują one poza obwodem danej szkoły, albo nawet poza terytorium gminy.
Prowadziłoby to bowiem do nieuprawnionego nierównego traktowania ze względu na miejsce zamieszkania ucznia, przy jednoczesnym zagwarantowaniu możliwości wyboru szkoły.
W konsekwencji wykładnia zaprezentowana przez RIO jest wykładnią, w ocenie sądu, niedopuszczalną.
Na podstawie:
Wyrok WSA w Rzeszowie z 25 sierpnia 2015 r., sygn. akt I SA/Rz 699/15, nieprawomocny