Ministerstwo finansów ogłosiło wysokość średniej kwoty bazowej w kraju Kbk na 2014 r. Szalenie ważny dla funduszy sołeckich wskaźnik wyniesie 2 768,24 złote na mieszkańca.
Obowiązek obliczenia średniej kwoty bazowej w kraju (Kbk) nakłada na ministra właściwego do spraw finansów publicznych art. 2 ust. 8 ustawy o funduszu sołeckim .
Zgodnie z art. 2 ust. 6 i 7 ustawy o funduszu sołeckim średnią kwotę bazową w kraju (Kbk) oblicza się dzieląc łączną kwotę wykonanych dochodów bieżących gmin wiejskich i miejsko-wiejskich, o których mowa w przepisach o finansach publicznych, przez liczbę mieszkańców gmin wiejskich i miejsko-wiejskich według stanu na 31 grudnia roku poprzedzającego rok budżetowy o dwa lata, ustaloną przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.
Podstawę do wyliczenia średniej kwoty bazowej w kraju stanowią wykonane dochody bieżące, wykazane za rok poprzedzający rok budżetowy o dwa lata, w sprawozdaniach gmin wiejskich i miejsko-wiejskich, których obowiązek sporządzania wynika z przepisów o finansach publicznych w zakresie sprawozdawczości budżetowej, z uwzględnieniem korekt złożonych do właściwych regionalnych izb obrachunkowych w terminie do 30 czerwca roku poprzedzającego rok budżetowy.
Do wyliczenia średniej kwoty bazowej w kraju (Kbk) na rok budżetowy 2014 zostały przyjęte wielkości:
1) wykonane w 2012 roku dochody bieżące gmin wiejskich i miejsko-wiejskich, wykazane w sprawozdaniach, z uwzględnieniem korekt złożonych do właściwych regionalnych izb obrachunkowych do 30 czerwca 2013 roku;
2) liczba mieszkańców gmin wiejskich i miejsko-wiejskich według stanu na 31 grudnia 2012 roku, ustalona przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.
Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 20 lutego 2009 r. o funduszu sołeckim (Dz. U. Nr 52, poz. 420)