Przyjęta przez parlament ustawa z 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o ruchu drogowym oraz ustawy o strażach gminnych (Dz.U. poz. 1335) od 2016 r. odbiera straży miejskiej prawo do przeprowadzania kontroli fotoradarowej – mobilnej oraz stacjonarnej.

Samorządy zarzucają ustawie szereg uchybień: niezgodność z konstytucyjną zasadą pomocniczości, wartościami rzetelności i sprawności instytucji publicznych oraz zasadą przyzwoitej legislacji.


Ponadto zdaniem samorządów nie zostało zachowane również odpowiednie vacatio legis i ochrona interesów w toku - ustawa nie przewiduje bowiem żadnego okresu przejściowego.


Samorządowcy chcą zatrzymać reformę, albo chociaż ją opóźnić. Chcą wymusić na parlamencie wprowadzenie okresu przejściowego, w trakcie którego gminy mogłyby pozbyć się sprzętu oraz dokończyć sprawy mandatowe wszczęte jeszcze przed 1 stycznia 2016 r.

Dowiedz się więcej z książki
Straże gminne. Komentarz
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł

 


Gminy tłumaczą, że nie chodzi o wpływy z mandatów, tylko o bezpieczeństwo mieszkańców.


Zgodnie z nową ustawą od nowego roku w jednej chwili z dróg w całej Polsce zniknie ponad 200 fotoradarów. Pozostanie tylko 400 urządzeń należących do Inspekcji Transportu Drogowego.


Na razie nie wiadomo, czy TK zajmie się sprawą.

(Dziennik Gazeta Prawna)