Czy samorząd może te świadczenia finansować?

Czy zgodnie z art. 114 ustawy o działalności leczniczej, podmiot leczniczy prowadzony w formie jednostki budżetowej może otrzymać od samorządu dotację z przeznaczeniem na bieżącą działalność polegającą na udzielaniu świadczeń medycznych, w okresie przejściowym tj. do czasu zawarcia kontraktu z NFZ?

Czy podmiot leczniczy w formie jednostki budżetowej musi mieć radę społeczną?

Odpowiedź

Finansowanie świadczeń zdrowotnych udzielanych przez podmiot leczniczy osobom ubezpieczonym nie należy do zadań jednostek samorządu terytorialnego ale do Narodowego Funduszu Zdrowia. Zasady gospodarowania środkami finansowymi przez jednostki budżetowe określa przede wszystkim ustawa o finansach publicznych - dalej u.p.f.
W podmiocie leczniczym w formie jednostki budżetowej działa rada społeczna.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 11 u.p.f. jednostkami budżetowymi są jednostki organizacyjne sektora finansów publicznych nieposiadające osobowości prawnej, które pokrywają swoje wydatki bezpośrednio z budżetu, a pobrane dochody odprowadzają na rachunek odpowiednio dochodów budżetu państwa albo jednostki samorządu terytorialnego. Zgodnie z art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. Nr 112, poz. 654 z późn. zm.) - dalej u.dz.l., jednostka samorządu terytorialnego może utworzyć i prowadzić podmiot leczniczy w formie spółki kapitałowej albo jednostki budżetowej. Podmiotami leczniczymi pozostają także, bez możliwości tworzenia nowych, z wyjątkami określonymi przez ustawę, samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej.@page_break@

W tym miejscu należy wskazać, że podmiotem uprawnionym i zarazem zobowiązanym do gospodarowania, zarządzania środkami finansowymi pochodzącymi m.in. ze składek na ubezpieczenie zdrowotne jest Narodowy Fundusz Zdrowia - art. 97 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 z późn. zm.).

Uwzględniając powyższe nie jest zadaniem jednostki samorządu terytorialnego finansowanie świadczeń gwarantowanych. Ich finansowanie zapewnia Fundusz. Powstać może jednak sytuacja gdy podmiot leczniczy nie ma kontraktu z Funduszem, a w ocenie jednostki samorządu terytorialnego zasadnym jest udzielanie świadczeń w tym zakresie. Wtedy nakładając no podmiot leczniczy obowiązek ich wykonywania jednostka samorządu terytorialnego musi je sfinansować. Ale należy zaznaczyć, że uzasadnienie dla tych działań jednostki samorządu pod względem celowości i gospodarności będzie bardzo trudne skoro inny podmiot obowiązany jest do zapewnienia dostępu do świadczeń.

Zgodnie z art. 86 u.dz.l. podmiot leczniczy w formie jednostki budżetowej gospodaruje przekazaną w zarząd częścią mienia jednostki samorządu terytorialnego oraz przydzielonymi środkami finansowymi, kierując się efektywnością ich wykorzystania. Zgodnie z powyższym przydzielenie środków finansowych nie odbywa się na zasadzie art. 114, ale art. 86 u.dz.l. i ustawy o finansach publicznych. Przepis art. 114 u.dz.l. nie daje możliwości bieżącego finansowania działalności - określa wprost na co podmiot leczniczy może otrzymać dotację.

Zgodnie z art. 48 u.dz.l. w podmiocie niebędącym przedsiębiorcą działa rada społeczna. wyjątki od zasady określa przepis art. 48 ust. 3 u.dz.l.
W podmiotach leczniczych w formie jednostki budżetowej działa rada społeczna.

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240 ze zm.)