Tego samego dnia mieszkańcy Żagania wybiorą nową Radę Miasta, odwołaną także w drodze referendum – poinformował PAP dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Zielonej Górze Stanisław Blonkowski.
Głosowanie odbędzie się w niedzielę, 19 maja 2013 r. od godz. 8 do 22. Według spisu wyborców na koniec marca do udziału w wyborach w tym mieście uprawnionych było 21 246 mieszkańców. Rada Miejska w Żaganiu liczy 21 radnych.
W przypadku wyborów do Rady Miasta, które odbędą się w czterech okręgach, listy kandydatów zarejestrowało 13 komitetów wyborczych – łącznie jest na nich 408 kandydatów. Przeważają Komitety Wyborcze Wyborców, ale są także komitety partii politycznych – SLD, Ruchu Palikota i Stronnictwa Demokratycznego.
Wśród zarejestrowanych kandydatów na burmistrza Żagania są: Krzysztof Blajer (KWW Ludzie, Rozwój, Praca), Wincenty Chłostowski (KWW Żagań Miasto z Perspektywami), Sławomir Jurzysta (KWW Żagań To My), Marek Kopta (KW Sojuszu Lewicy Demokratycznej), Sławomir Kowal (KW Stronnictwo Demokratyczne), Piotr Kowalski (KW Ruch Palikota), Daniel Marchewka (KWW Ruch Żaganian – Nasze Miasto Nasz Powiat), Roman Rosół (KWW Św. Michała – Patrona Żagania), Jan Sosnowski (KW Forum Społeczne Miast i Gmin Powiatu Żagańskiego), Grażyna Stawowczyk (KWW Platforma Żagańska).
Referendum ws. odwołania burmistrza Żagania Sławomira Kowala i Rady Miejskiej odbyło się 17 lutego. W przypadku obu organów okazało się skuteczne i doprowadziło do ich odwołania.
Frekwencja w referendum ws. odwołania burmistrza wyniosła 27,48 proc., a rady Miasta 27,85 proc. Za odwołaniem burmistrza było 74,62 proc. głosów ważnych, a za odwołaniem Rady Miasta 79,06 proc. głosów ważnych.
Według członków Społecznego Komitetu Referendalnego "Ruch Żaganian", który chciał odwołania burmistrza Sławomira Kowala (kandyduje w wyborach przedterminowych), sytuacja w mieście pod jego rządami nie sprzyjała rozwojowi Żagania. W uzasadnieniu wniosku o referendum przeciwnicy burmistrza zarzucali mu m.in.: brak skutecznej walki z bezrobociem, złe gospodarowanie i podnoszenie podatków.
Zwolennicy Kowala uważali natomiast, że to Rada Miasta była źródłem problemów samorządu i uniemożliwiała rozwój Żagania oraz realizację związanych z tym planów obecnego burmistrza.
Członkowie wspierającego Kowala Społecznego Komitetu Referendalnego "Razem dla Żagania" twierdzili, że burmistrzowi, który rządził od 10 lat, "rzucane były kłody pod nogi", a koalicja w radzie nastawiła się na atakowanie burmistrza, a nie współpracę z nim na rzecz rozwoju Żagania, na czym cierpieli miasto i jego mieszkańcy.
Od końca lutego funkcję burmistrza i rady miejskiej w Żaganiu pełni wyznaczona na to stanowisko przez premiera Małgorzata Kuźniar. Tak będzie to czasu rozstrzygnięcia przedterminowych wyborów obu organów samorządu.
Kuźniar nie zdecydowała się na udział w wyborach burmistrza Żagania, znalazła się na liście kandydatów do Rady Miasta KW Stronnictwo Demokratyczne w okręgu nr 4.
Termin zgłaszania list kandydatów do Rady Miasta minął 19 kwietnia, a zgłaszania kandydatów na burmistrza w minioną środę.