W ramach programu o dofinansowanie mogą ubiegać się małe i średnie kluby sportowe, w tym uczniowskie kluby sportowe (UKS) działające w formie stowarzyszenia, realizujące zadania z zakresu upowszechniania kultury fizycznej i sportu wśród dzieci i młodzieży - beneficjentami programu mogą być tylko dzieci do lat 18.
Kluby muszą prowadzić zarejestrowaną działalność od minimum 3 lat przed datą złożenia wniosku o dofinansowanie - wymagany jest wypis z KRS lub ewidencji prowadzonej przez starostę właściwego ze względu na siedzibę klubu oraz informacja o wysokości dotacji otrzymanej ze środków publicznych na zadania statutowe w 2021 roku (nie może być wyższa niż 200 tys. złotych).
Na co można przeznaczyć środki?
W ramach Programu Klub można uzyskać wsparcie w dwóch wariantach:
- 10 tys. zł dla klubów jednosekcyjnych
- 15 tys. zł dla klubów wielosekcyjnych.
Środki można przeznaczyć na:
- wynagrodzenie szkoleniowców,
- organizację obozów sportowych,
- zakup sprzętu sportowego.
Wymagany 5 procentowy wkład własny
Od klubów aplikujących do programu „Klub” wymagany jest udział środków własnych lub środków pochodzących z innych źródeł w wysokości co najmniej 5 proc. całości kosztów zadania. Udział własny może być pokryty np. ze środków jednostek samorządu terytorialnego, m.in. w formie pieniężnej bądź udostępnianej infrastruktury sportowej, ze środków Unii Europejskiej, pozyskany od sponsorów; może to być wkład własny klubu, w tym w postaci pracy wolontariuszy. Udziału własnego nie można jednak finansować ze środków przekazanych przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, np. otrzymanych w ramach innych naborów i konkursów.
Operator krajowy programu „Klub” – Krajowe Zrzeszenie LZS – uruchomił już jego stronę internetową dostępną pod adresem www.rzadowyprogramklub.pl. Na stronie dostępne są podstawowe informacje o programie, kontakt do operatora krajowego oraz operatorów wojewódzkich. Wnioski będzie można składać przez program AMODIT.
Rządowy Program Klub funkcjonuje od 2016 roku. W 2021 r. wsparcie otrzymało 5172 klubów.