Zdaniem twórców projektu, dodatek do emerytury dla ochotniczych strażaków w kwocie 20 zł za każdy rok pełnienia służby, pozwoli na docenienie ich poświęcenia dla lokalnych społeczności. Jak możemy przeczytać w uzasadnieniu do wspomnianego projektu, czynny udział członków OSP w pełnieniu służby stanowi spore obciążenie zarówno psychiczne jak i fizyczne. Wspomniany dodatek będzie więc wyrazem uznania za ich dotychczasową służbę.
Projekt ustawy zakłada, że dodatkowe środki pieniężne otrzymają tylko członkowie OSP, aktywnie pełniący służbę. Zapobiegnie to rejestrowaniu się nowych osób i wypłacaniu "bonusu" tym, którzy w rzeczywistości nie uczestniczyli w akcjach ratowniczych. Zdaniem projektodawców, dwudziestoletni okresu służby, w trakcie którego członek OSP brał udział w co najmniej połowie wyjazdów zrealizuje wspomniany cel.
Przewidziane w projekcie zmiany wiążą się jednak z nowymi zadaniami dla wójtów gmin (właściwych ze względu na siedzibę jednostki OSP, w której ubezpieczony pełnił służbę). Na żądanie ubezpieczonego, wójt wydawać będzie zaświadczenie dotyczące czasu trwania jego służby, liczby akcji ratowniczych, w których brał udział, oraz łącznej ilości wyjazdów konkretnej jednostki OSP w trakcie jego służby.
(wartowiedziec.org)
Dodatek emerytalny dla członków ochotniczych straży pożarnych?
Wprowadzenie dodatków do emerytur dla osób, które szczególnie przysłużyły się rozwojowi i funkcjonowaniu lokalnych jednostek ochotniczych straży pożarnych - taką zmianę zakłada projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw.