Prokurator zaskarżył uchwałę rady gminy dotyczącą określenia wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi składanej przez właścicieli nieruchomości.

Zastrzeżenie organu wzbudził zapis w deklaracji nakazujący podanie w deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, danych w postaci telefonu, adresu e-mail oraz imion rodziców.

Zdaniem prokuratora dane te nie są niezbędne do obliczenia wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami.

WSA przyznał rację prokuratorowi.

Sąd przypomniał, iż deklaracja o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi powinna zawierać jedynie takie dane, które konieczne są do prawidłowego obliczenia wysokości opłaty.

Z tej perspektywy część danych zawarta w deklaracji, w postaci obowiązku podania numeru telefonu składającego deklarację, jak również adresu e-mail nie znajduje umocowania w delegacji ustawowej.

Zdaniem sądu, pomimo powszechności korzystania z usług telefonicznych nie istnieje prawny nakaz by z nich korzystać. Część składających deklarację może nie posiadać telefonu oraz adresu e-mail i w sytuacji zamieszczenia w deklaracji takiej pozycji, osoby te nie miały by możliwości pełnego jej wypełnienia. Takie dane mogłyby być co najwyżej zamieszczone w deklaracji jako jej część fakultatywna, którą składający deklarację mógłby dobrowolnie wypełnić – podkreślił sąd.

Również część uchwały nakładająca na osobę składającą deklarację obowiązek podania imienia i nazwiska rodziców stanowi przekroczenie upoważnienia wynikającego z ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Podanie danych personalnych tych osób nie stanowi informacji niezbędnych do prawidłowego obliczenia wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami – uznał sąd.



Na podstawie:
Wyrok WSA w Krakowie z 26 lutego 2015 r., sygn. akt I SA/Kr 16/15, nieprawomocny