Odpowiedź eksperta pochodzi z programu LEX Zamówienia Publiczne.
Przepisy ustawy - Prawo zamówień publicznych nie zawierają regulacji w zakresie sposobu wnoszenia wadium przez wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia. Uznaje się w praktyce, że z uwagi na brak wyraźnego zakazu, wykonawcy wspólnie ubiegający się o udzielenie zamówienia mogą wnosić wadium w częściach przez wszystkich występujących wspólnie wykonawców, jak również tylko przez jednego z wykonawców występujących wspólnie.
Przepisy art. 45 i 46 p.z.p. nie zawierają regulacji w zakresie sposobu wnoszenia wadium przez wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia. Art. 45 ust. 1 p.z.p. przewiduje, że zamawiający żąda od wykonawców wniesienia wadium, jeżeli wartość zamówienia jest równa lub przekracza kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8 p.z.p. Wadium wnosi się przed upływem terminu składania ofert.
Wniesienie wadium ma na celu zabezpieczenie interesów zamawiającego, w szczególności na wypadek, gdyby wykonawca, którego oferta została wybrana, odmówił podpisania umowy na warunkach określonych w ofercie, nie wniósł wymaganego zabezpieczenia należytego wykonania umowy lub gdyby zawarcie umowy stało się niemożliwe z przyczyn leżących po stronie wykonawcy. Wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia traktuje się jak jednego wykonawcę (art. 23 ust. 1 p.z.p.).
Przepisy p.z.p. nie wymagają, aby w przypadku ubiegania się o zamówienie publiczne przez konsorcjum wadium wnoszone było odrębnie przez każdego uczestnika konsorcjum. Z drugiej strony nie wprowadzają również zakazu wnoszenia wadium przez każdego z uczestników konsorcjum w części, tak by łącznie części te opiewały na kwotę wadium ustaloną przez zamawiającego.
W doktrynie i orzecznictwie uznaje się, że członkowie konsorcjum odpowiadają także za obowiązek zawarcia umowy w przypadku wyboru ich oferty, a zatem solidarnie ponoszą konsekwencje powstania sytuacji, gdy zawarcie umowy stanie się niemożliwe z przyczyn leżących po stronie któregokolwiek z uczestników konsorcjum, w tym lidera konsorcjum - art. 366 i art. 370 ustawy - Kodeks cywilny w zw. z art. 14 p.z.p. Złożenie oferty w postępowaniu jest równoznaczne, bowiem z zaciągnięciem zobowiązania dotyczącego ich wspólnego mienia w rozumieniu art. 370 k.c. powodującego powstanie solidarnej odpowiedzialności za wykonanie zobowiązania zawarcia umowy. Zatem w sytuacji, gdy wadium wniesie jeden tylko członek konsorcjum można uznać, że oferta została zabezpieczona wadium w sposób prawidłowy (za stanowiskiem Sądu Okręgowego w Poznaniu, wyrok z dnia 12 maja 2006 r., II Ca 489/06 oraz Sądu Okręgowego w Częstochowie, wyrok z dnia 7 września 2005 r., VI Ca 527/05).
Uwzględniając wyżej zaprezentowane stanowisko należy stwierdzić, że dopuszczalne jest wniesienie wadium przez wszystkich uczestników konsorcjum w częściach łącznie stanowiących kwotę wadium określoną przez zamawiającego.