Jak tłumaczy Krzysztof Lorentz z Krajowego Biura Wyborczego, w wyborach samorządowych wyborcy będą mogli głosować jedynie na terenie swojego okręgu wyborczego - nie ma możliwości, tak jak np. w wyborach prezydenckich, otrzymania zaświadczenia o prawie głosowania, które umożliwia głosowanie w dowolnym lokalu wyborczym na terenie kraju i za granicą, nie ma też możliwości głosowania w miejscu pobytu czasowego.
Kodeks wyborczy przewiduje jednak sytuację, w której wyborca może zagłosować nie tam, gdzie jest zameldowany na pobyt stałyJest to możliwe, gdy wyborca jest zameldowany w jakimś miejscu, a faktycznie mieszka stale gdzie indziej. - Wtedy należy głosować w tym miejscu, w którym faktycznie zamieszkujemy stale, gdzie należymy do społeczności lokalnej. To jest specyfika tych wyborów - podkreśla Lorentz.
I dodaje, że jeżeli wyborca jest w takiej sytuacji, że stale zamieszkuje w jednym miejscu, ale zameldowany jest na pobyt stały gdzie indziej, może złożyć wniosek w urzędzie gminy na obszarze której stale mieszka o wpisanie do rejestru wyborców. - W stałym rejestrze wyborców jesteśmy normalnie ujęci na podstawie zameldowania na pobyt stały, bo jedno z drugim powinno się zgadzać: miejsce stałego zamieszkania z miejscem zameldowania na pobyt stały - przypomina ekspert Krajowego Biura Wyborczego. (ks/pap)