Odpowiedź
Przepisy ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 907) - dalej p.z.p. regulujące zasady sporządzania opisu przedmiotu zamówienia oraz szacowania wartości przedmiotu zamówienia znajdują zastosowanie bez względu na to, czy wydatek będzie realizowany w jednym z trybów wskazanych w art. 10 p.z.p., czy też z uwagi na jego wartość, wybór wykonawcy nie będzie poprzedzony zastosowaniem jednego z trybów o jakich stanowi art. 10 p.z.p.
Zasady sporządzania kosztorysu inwestorskiego regulujerozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 18 maja 2004 r. w sprawie określenia metod i podstaw sporządzania kosztorysu inwestorskiego, obliczania planowanych kosztów prac projektowych oraz planowanych kosztów robót budowlanych określonych w programie funkcjonalno-użytkowym (Dz. U. Nr 130, poz. 1389) – dalej r.s.k.i.
Zgodnie z art. 4 pkt 8 p.z.p. przepisów nie stosuje się do zamówień i konkursów, których wartość nie przekracza wyrażonej w złotych równowartości kwoty 14.000 euro. Wyłączenie obowiązku stosowania p.z.p. przy wydatkach o określonej wartości nie oznacza jednak, że zlecenia wyszacowane poniżej przywołanego progu przestają nosić miano "zamówień publicznych". Redakcja art. 4 p.z.p. wprost wskazuje na to, że nadal mamy do czynienia z "zamówieniami", a w konsekwencji do opisywania zamawianych świadczeń oraz ich szacowania znajdują zastosowanie reguły wyrażone w p.z.p.. Jeżeli przedmiot świadczenia jest zakwalifikowany do robót budowlanych w rozumieniu art. 2 pkt 8 p.z.p., to do wyceny tego rodzaju zamówienia zawsze znajdzie zastosowanie art. 33 p.z.p. Zamawiający jest więc zobowiązany do ustalenia szacunkowej wartości robót budowlanych w oparciu o kosztorys inwestorski sporządzany na etapie opracowania dokumentacji projektowej albo na podstawie planowanych kosztów robót budowlanych określonych w programie funkcjonalno-użytkowym. Obowiązek stosowania art. 33p.z.p. dotyczy każdego zamówienia na roboty budowlane, bez względu na jego zakładaną wartość. Niezastosowanie się do wymagań wynikających z art. 33 p.z.p. stanowiłoby naruszenie m.in. art. 32 ust. 1 p.z.p., zgodnie z którym wartością zamówienia jest całkowite szacunkowe wynagrodzenie wykonawcy bez podatku od towarów i usług, ustalone przez zamawiającego z należytą starannością. O dochowaniu należytej staranności przy szacowaniu wartości robót budowlanych nie można mówić w sytuacji, gdy dokonanie szacunku nastąpi bez sporządzenia kosztorysu inwestorskiego. Analogiczne zasady stosujemy dla opisu przedmiotu zamówienia co oznacza, że zamówienie robót budowlanych bez względu na ich wartość musi być poprzedzone sporządzeniem opisu spełniającego zadość wymaganiom określonym w art. 31 p.z.p.
Zgodnie z § 2 ust. 1 r.s.k.i. kosztorys inwestorski opracowuje się metodą kalkulacji uproszczonej, polegającą na obliczeniu wartości kosztorysowej robót objętych przedmiarem robót jako sumy iloczynów ilości jednostek przedmiarowych robót podstawowych i ich cen jednostkowych bez podatku od towarów i usług. Kosztorysowe normy nakładów rzeczowych (KNNR) winny być uwzględniane przy ustalaniu jednostkowych nakładów rzeczowych (§ 5 ust. 1 r.s.k.i.) robocizny, materiałów i sprzętu niezbędnych do przeprowadzenia kalkulacji szczegółowej ceny jednostkowej. Powyższe potwierdza m.in. stanowisko Doroty Grochalskiej, Zbigniewa Leszczyńskiego i Ewy Wiktorowskiej będących autorami książki pt. "Zamówienia publiczne na roboty budowlane" (Wydawnictwo Presscom Sp. z o.o., Wrocław 2010, s. 42), według których metodą sporządzania kosztorysu inwestorskiego jest metoda uproszczona, a metodę szczegółową stosuje się jedynie do obliczania brakujących cen jednostkowych robót budowlanych.