mDokumenty to usługa, dzięki której obywatele będą mogli uzyskać dostęp do swych dokumentów (również potwierdzających tożsamość jak np. dowód osobisty) z wykorzystaniem telefonu komórkowego. Obecnie jest ona testowana w czterech miastach Polski, będąc rozwiązaniem opcjonalnym i uzupełniającym w stosunku do tradycyjnej formy dokumentów.
Jak podkreślają przedstawiciele Ministerstwa Cyfryzacji, mDokumenty to alternatywa na wypadek, gdy zapomnimy lub nie mamy przy sobie odpowiednich dokumentów. Możliwość skorzystania m.in. z mobilnego dowodu osobistego będzie więc uzupełnieniem obecnie obowiązującego systemu.
„Dlaczego to wygodne? Polacy mają już ponad 19 mln smartfonów. Korzysta z nich ponad 60 proc. obywateli. Eksperci są zgodni, że technologie mobilne będą coraz bardziej rozpowszechnione i korzystać z nich będzie coraz więcej osób” – czytamy na stronie resortu.
Oprócz możliwości korzystania z e-dowodu osobistego, do końca roku mają zostać uruchomione: mobilne prawo jazdy, dowód rejestracyjny auta i potwierdzenie polisy OC. Resort pracuje również nad kolejnymi dokumentami, m.in. nad mobilną wersją legitymacji studenckiej. Korzystanie z mDokumentów będzie ponadto nie tylko wygodne, ale też da poczucie spokoju i bezpieczeństwa. Jak podkreślają przedstawiciele ministerstwa, nie można jeszcze wskazać kiedy rozwiązanie zostanie wprowadzone w całej Polsce. Prace nad zmianami prawnymi już jednak trwają.
Warto pamiętać, iż w pilotażu z mDokumentów można skorzystać tylko w urzędach gmin i do załatwienia sprawy ciągle trzeba będzie mieć tradycyjny dokument.
(mc.gov.pl)
Cztery miasta wystartowały z pilotażem mDokumentów
Łódź, Ełk, Koszalin i Nowy Wiśnicz, to miasta w których 11 maja br. ruszył pilotaż mDokumentów. Jego głównym założeniem jest przetestowanie innowacyjnego rozwiązania, poznanie opinii użytkowników oraz sformułowanie odpowiednich wniosków, by docelowe wdrożenie zostało jak najlepiej przygotowane.