Odpowiedź
Moim zdaniem cmentarz komunalny powinien być opodatkowany podatkiem od nieruchomości właściwym dla gruntów pozostałych a dom pogrzebowy (i ta część gruntu na której się on znajduje) według stawki właściwej dla działalności gospodarczej.
Uzasadnienie
W art. 2 ust. 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają następujące nieruchomości lub obiekty budowlane:
1) grunty;
2) budynki lub ich części;
3) budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Stawki podatku od nieruchomości ustalane są przez radę gminy w drodze uchwały, jednak prawodawca podatkowy zdefiniował progi, jakie nie mogą być przekroczone dla poszczególnych grup nieruchomości.
I tak, najwyższe progi zostały ustalone dla tych nieruchomości, które są związane lub zajęte (to dotyczy budynków mieszkalnych lub ich części) na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej - art. 5 ust. 1 pkt 1 lit. a) oraz pkt 2 lit. b) ustawy o podatkach i opłatach lokalnych .
Stosownie do treści przepisu art. 1a ust. 1 pkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych , za grunty, budynki i budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej uznaje się grunty, budynki i budowle będące w posiadaniu przedsiębiorcy lub innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą, z wyjątkiem budynków mieszkalnych oraz gruntów związanych z tymi budynkami, a także gruntów pod jeziorami, zajętych na zbiorniki wodne retencyjne lub elektrowni wodnych, chyba że przedmiot opodatkowania nie jest i nie może być wykorzystywany do prowadzenia tej działalności ze względów technicznych.
Biorąc pod uwagę powyższe należy stwierdzić, że z uwagi na to, iż dom pogrzebowy zapewne służy wykonywaniu działalności gospodarczej, budynek w którym ta działalność jest prowadzona, oraz grunt którym się on znajduje winny być opodatkowane przy zastosowaniu stawki właściwej dla nieruchomości związanych z działalnością gospodarczą.
Z kolei grunty zajęte na cmentarz winny być opodatkowane przy zastosowaniu stawki właściwej dla gruntów pozostałych.
Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2010 r. Nr 95, poz. 613 ze zm.)