- Obecna treść ustawy powoduje, że kryterium jakości w zamówieniach publicznych jest fikcją, a jedynym kryterium, na podstawie którego udziela się zamówień publicznych, jest kryterium najniższej ceny – wskazują posłowie.
- Dzieje się tak, ponieważ w praktyce stosowania ustawy to cena jest jedynym sposobem na uniknięcie zarzutu o niegospodarność - dodają.
Najniższa cena to marnowanie publicznych środków
Według wnioskodawców to właśnie kryterium najniższej ceny jest przejawem marnowania publicznych pieniędzy i czasu, jaki można poświęcić na wybudowanie porządnej drogi czy mostu. Projektodawcy proponują zatem wprowadzenie do ustawy Prawo zamówień publicznych kryterium tzw. ceny uśrednionej. Jedynym warunkiem wyboru ofert miałby być najkorzystniejszy bilans ceny i innych kryteriów odnoszących się do przedmiotu zamówienia publicznego.
Kryterium najniższej ceny pozostałoby jedynie na potrzeby szczególnego zamówienia publicznego, jakim jest zapytanie o cenę.
Cena uśredniona i inne kryteria
Solidarna Polska postuluje, by wśród obowiązkowych kryteriów oceny ofert znalazły się przesłanki takie jak: trwałość materiałów, sprawność, innowacyjność, optymalne koszty eksploatacji i serwisu oraz solidność.
Posłowie SP proponują również wprowadzenie Centralnego Rejestru Wykonawców Zamówień Publicznych, który ma uniemożliwić branie udziału w postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego firmom, które nie dają rękojmi prawidłowego wykonania zamówienia.
Źródło: www.samorzad.pap.pl