Jak powiedziała PAP odpowiedzialna m.in. za sprawy oświaty wiceprezydent Bytomia Aneta Latacz, umowa jest kolejnym krokiem na rzecz rozwoju szkolnictwa zawodowego w tym mieście.
„Uczniowie klasy technologii odzieży w naszym Zespole Szkół Administracyjno-Ekonomicznych i Ogólnokształcących będą uczyli się szycia i projektowania z praktycznym wsparciem firmy Norman. Szczególnie cenne jest to, że co roku 20 najlepszych absolwentów znajdzie tam zatrudnienie. To modelowa sytuacja” - wskazała Latacz.
Przedstawiciele władz miasta przypominają, że kiedyś Bytom i Tarnowskie Góry były kadrowym zapleczem dla dawnych Zakładów Odzieżowych Bytom. Z tą firmą, działającą obecnie jako spółka akcyjna, przed laty związany był też szef firmy Norman Cezary Przybysławski.
Jego zdaniem na rynku brakuje dziś pracowników w nie najlepiej płatnych dziś zawodach szwacza i krawca. Przybysławski zapewnia jednak, że jego pracownicy mogą liczyć m.in. na stałe zatrudnienie (pierwsza umowa podpisywana jest na trzy lata), a zatrudnieni otrzymują wszystkie dodatki stażowe.
Podczas nauki w objętej umową klasie uczniowie będą mieli kontakt z praktykami zawodu - projektantami i krawcami. Nauczą się stylizacji, konstruowania, modelowania i konfekcjonowania odzieży. Dowiedzą się, jak rozpoznawać i dobierać tkaniny, a także - jak prowadzić działalność gospodarczą w branży. Podczas praktyk w firmie poznają też obsługę profesjonalnych maszyn.
Na razie w klasie uczy się 18 uczniów. Władze szkoły i jej partnera mają jednak nadzieję, że kierunek, m.in. dzięki perspektywie zatrudnienia, będzie coraz popularniejszy. Szkoła przypomina też, że jego absolwenci zainteresowani dalszą nauką będą mogli studiować tajniki branży w jednej z prywatnych uczelni w regionie.
Jak podkreśliła dyrektor szkoły Dagmara Jarosz-Lewandowska, placówka stara się, aby kończący naukę w niej uczniowie wiedzieli, co chcą robić w życiu i nie tracili kolejnych lat na poszukiwania. Uczniowie mogą tam związać swą przyszłość z jednym z wybranych profili (są tam klasy kształcące np. przyszłych policjantów czy stewardessy/stewardów), bądź po maturze szukać dalej w innej szkole policealnej albo na studiach.
Miasto szuka natomiast kolejnych możliwości zachęty uczniów do podejmowania nauki konkretnego zawodu. Jak zaznaczyła wiceprezydent Latacz, niełatwo dziś o przedsiębiorców skłonnych do wiążących długoterminowych deklaracji. Być może jednak w nowym roku uda się objąć kolejnym porozumieniem klasę przygotowującą do pracy w branży ogrodniczej.
Firma Norman zajmuje się szyciem męskich ubrań. Jej produkty trafiają do firm z Niemiec, Francji, Szwecji oraz Ameryki Północnej. Szyje dla m.in. dla marek Valentino i Cerruti. Podczas wiosennej edycji Fashion Week Poland w Łodzi pokazała kolekcję przygotowaną przez projektantkę Monikę Mrońską.