Oznacza to, że wciąż nie wiadomo, kiedy Białostocki Park Naukowo-Technologiczny (BPN-T) zostanie oddany do użytku i rozpocznie działalność. To jedna z największych inwestycji realizowanych przez miasto dzięki unijnym dotacjom.
Według ostatnich deklaracji władz miasta park miał być gotowy w maju 2013 r. Plany miasta zakładały, że zostanie otwarty jesienią 2013 r. Od 1 czerwca miasto nalicza kary wykonawcy budowy za niedotrzymanie terminów jej realizacji.
Odbiory techniczne wstrzymano, bo okazało się na przykład, że w obiektach brakuje elementów instalacji sanitarnej czy elektrycznej, a wykonawca zgłaszając obiekt do odbioru deklarował, że są. Miasto wzywa teraz wykonawcę do usunięcia tych braków i liczy, że firma dokona tego niezwłocznie - poinformowała PAP Urszula Mirończuk.
"Po zakończeniu wszystkich robót wykonawca powinien przedstawić niezbędne dokumenty odbiorowe oraz spisać odpowiednie protokoły odbiorów technicznych instalacji sanitarnych i elektrycznych po ich uruchomieniu. Po spełnieniu powyższych warunków wykonawca będzie mógł ponownie zgłosić obiekt od odbioru" - tłumaczyła Mirończuk.
Podkreśliła, że władzom miasta zależy na tym, by park naukowo-technologiczny zaczął funkcjonować jak najszybciej, ale nie da się tego zrobić bez koniecznych formalnych odbiorów inwestycji.
Budowa Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego trwa od maja 2011 roku. Powstały dwa budynki: inkubator technologiczny i administracji oraz centrum technologiczne. W obu do wynajęcia jest około 13 tys. metrów kwadratowych powierzchni. Inwestycja obejmowała również przygotowanie dla inwestorów 23 hektarów gruntów. Wartość całego projektu to blisko 167,5 mln zł, z czego 120 mln zł stanowi dotacja z UE z programu Rozwój Polski Wschodniej.
BPN-T prowadził już wcześniej nabory firm, które będą działać na jego terenie. Trwa jeszcze seria przetargów na wyposażenie obiektów parku.
Preferowane w parku branże to: biotechnologia i farmakologia, elektronika i elektrotechnika, informatyka, nanotechnologia i technologie materiałowe oraz e-biznes.