Omówienie orzecznictwa pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.

Mieszkanka gminy zwróciła się do miejskiego ośrodka pomocy społecznej (MOPS) o przyznanie jej zasiłku okresowego.

Kierownik MOPS odmówił kobiecie przyznania świadczenia.

Organ ustalił bowiem, że wnioskodawczyni otrzymała bezzwrotną pomoc finansową na rozpoczęcie działalności gospodarczej. To spowodowało, iż przekroczyła ona kryterium dochodowe, uprawniające do otrzymania pomocy.


Kobieta tłumaczyła, iż otrzymane środki z dotacji zobowiązana jest przeznaczyć na sprzęt i maszyny konieczne do prowadzenia działalności. Natomiast obecnie z tytułu prowadzonej działalności nie osiąga żadnego dochodu bowiem lokal jest w trakcie remontu.

Sąd przyznał rację kobiecie.

WSA zwrócił uwagę, iż środki zaangażowane w działalność gospodarczą mogą w przyszłości przynieść wymierny przychód, który dopiero wówczas będzie mógł podlegać ocenie przez kierownika MOPS.

Sąd podkreślił, iż kwota bezzwrotnej dotacji nie może zostać przeznaczona na wydatki związane z utrzymaniem rodziny, a gwarancją jej bezzwrotności jest wyłącznie prawidłowe rozdysponowanie środków stosownie do reguł wynikających z zawartej umowy.

Zatem organ nieprawidłowo zaliczył do dochodu, otrzymaną przez kobietę pomoc finansową w postaci bezzwrotnej dotacji – uznał WSA.

Omówienie orzecznictwa pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.

Na podstawie:
Wyrok WSA w Szczecinie z 27 listopada 2014 r., sygn. akt II SA/Sz 366/14, nieprawomocny