Zgłoszenia trwają do 10 maja. W konkursie udział może wziąć każdy: zarówno przedsiębiorcy, studenci, naukowcy, projektanci, jak i inne osoby, które chcą opracowywać innowacyjne produkty i usługi. Do konkursu mogą się też zgłaszać firmy, pod warunkiem, że działają najwyżej 3 lata. Uczestnikami mogą być pojedyncze osoby lub całe zespoły.
Organizatorem konkursu jest Instytut Wolności, który deklaruje, że jest niezależnym od partii politycznych think tankiem. Założyli go pod koniec 2012 r. Dariusz Gawin, Igor Janke i Jan Ołdakowski. Z założenia instytut ma być zapleczem ekspertów dla polityków, niezależnie od ugrupowań politycznych. Jak można przeczytać na profilu facebookowym Instytutu, think tank finansowany jest zarówno przez środki prywatnych donatorów, granty krajowe i zagraniczne, jak i własną działalność gospodarczą.
Podczas wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie prezes Instytutu Igor Janke wyjaśnił, że "Polska Innowacyjna. Jak przeskoczyć kryzys?" to konkurs na przedsięwzięcie biznesowe, które po pierwsze ma przynieść zysk, a po drugie - ma rozwiązać jakiś społeczny problem. "Szukamy pomysłów dotyczących miasta i życia w mieście" - streścił Janke.
Przykładowymi pomysłami, które można zgłaszać w konkursie mogłyby być np. wypożyczalnie rowerów, skutery elektryczne czy ogródki warzywne na dachach domów. Janke zaznaczył, że zgłoszenia nie muszą być precyzyjnie dopasowane - wystarcza kilkunastozdaniowy opis tego, co chciałoby się zrealizować. Dopiero w kolejnych etapach uczestnicy dowiedzą się, jak dopracować swój pomysł.
Jury spośród wszystkich pomysłów wybierze pięć najlepszych, a ich autorzy zostaną zaproszeni na dwudniowe warsztaty w Warszawie. Organizatorzy pomogą pomysłodawcom przygotować profesjonalny biznesplan i krótkie wystąpienie na temat swojego pomysłu. Najlepszy pomysłodawca pojedzie na dwutygodniowy pobyt w Dolinie Krzemowej w Kalifornii. W czasie pobytu zwycięzca konkursu weźmie udział w szkoleniach i dowie się, jak skutecznie prowadzić biznes. Pod koniec pobytu innowator spotka się z inwestorem i będzie miał szansę uzyskać finansowanie swojego biznesu.
Partnerami merytorycznymi konkursu są prywatne firmy, które na co dzień zajmują się innowacjami. Pomogą one uczestnikom w dopracowaniu pomysłów.
lt/ agt/ jbr/