Należy wskazać, iż opisywana wcześniej uchwała w sprawie zmiany przeznaczenia części wspólnych i wyrażenia zgody na nadbudowę lub przebudowę oraz tzw. uchwała sprzedażowa, często łączone są w jedną. Z uwagi jednak na rozciągnięty w czasie proces budowlany, opatrzony niejednokrotnie wieloma zmianami – również w zakresie adaptowanej powierzchni – stosowniejsze wydaje się podjęcie drugiej uchwały w przedmiocie sprzedaży, dopiero po zakończeniu prac budowlanych. Uchwała taka winna zawierać przede wszystkim możliwie dokładne określenie zaadaptowanej powierzchni. Ponadto obowiązkowym punktem uchwały powinna być zgoda wspólnoty na zmianę udziałów w częściach wspólnych nieruchomości. Wynika to oczywiście z faktu, iż wraz z adaptacją części wspólnych wzrasta powierzchnia użytkowa budynku, zaś jak wcześniej wskazano, art. 3 ust. 3 ustawy o własności lokali jasno określa sposób obliczania wielkości udziału w nieruchomości wspólnej. Wzrost wielkości powierzchni użytkowej budynku, przy stałej powierzchni użytkowej poszczególnych wyodrębnionych i niewyodrębnionych lokali, stwarza przez to mylne wrażenie zbywania tej części udziału, o jaką pomniejsza się udział właścicieli poszczególnych lokali. Takie podejście jest nieprawidłowe z uwagi na fakt, iż udział w nieruchomości wspólnej nie jest przedmiotem obrotu prawnego. Jego zmiana jest pochodną dokonanej przebudowy części wspólnych i wynika z ponownego przeliczenia powierzchni użytkowych. Każdy z właścicieli lokali w budynku (w tym również gmina będąca członkiem wspólnoty) zbywa całość swego udziału w wykonanej adaptacji.
Nie mniej ważną - o ile nie najważniejszą - kwestią, która winna znaleźć swoje odzwierciedlenie w zapisach omawianej uchwały, jest sprawa rozliczenia finansowego pomiędzy inwestorem a członkami wspólnoty mieszkaniowej. Najczęściej spotykany model, obligatoryjny gdy jednym z członków wspólnoty mieszkaniowej jest gmina, stanowi wycena wartości powstałego lokalu (bądź poszerzenia) wraz z wyceną nakładów poczynionych przez inwestora, sporządzona przez rzeczoznawcę majątkowego. Taki sposób obliczania poszczególnych wartości należy uznać za najbardziej odpowiedni, z uwagi na fakt, iż w sensie prawnym nowopowstały lokal do czasu jego wyodrębnienia i sprzedaży, stanowi własność poszczególnych członków wspólnoty mieszkaniowej. Natomiast nakłady poczynione na jego wybudowanie są własnością inwestora. Różnica pomiędzy tymi dwiema wartościami stanowi cenę sprzedaży. Wskazana metoda rozliczenia, uwzględnia przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami , dotyczące ustalenia ceny sprzedaży nieruchomości należącej do jednostki samorządu terytorialnego (art. 67 ustawy o gospodarce nieruchomościami ). Ponadto, częstym rozwiązaniem stosowanym przez wspólnoty mieszkaniowe oraz inwestorów adaptacji jest dokonanie przez inwestora nakładów na inne części wspólne nieruchomości, w postaci różnego rodzaju remontów bądź ulepszeń. Do najczęściej spotykanych należą remonty dachów, elewacji, klatek schodowych, wymiana okien na klatkach, a także – w skrajnych przypadkach – instalacja windy. Nakłady takie winny również podlegać odliczeniu od wartości pomieszczeń powstałych w wyniku adaptacji. W przypadku wspólnot, w których gmina wyodrębniła już wszystkie należące do niej lokale, kwestie rozliczeń często są regulowane już na początku procesu inwestycyjnego. Dzieje się tak, gdyż właścicieli wyodrębnionych lokali niebędących jednostkami samorządu terytorialnego lub Skarbem Państwa, nie wiąże reżim prawny wynikający z ustawy o gospodarce nieruchomościami . Należy jednak sceptycznie odnieść się do takiej formy postępowania, sygnalizując trudności natury faktycznej wynikające z braku doprecyzowania tej ważnej kwestii.
Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903, z późn. zm.)
Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. 2010 r., Nr 102, poz. 651 ze zm.)
Pisaliśmy o tym również:
Adaptacja strychu na cele mieszkaniowe – korzyści i zagrożenia
Adaptacja strychu na cele mieszkaniowe - zawarcie umowy przedwstępnej
Już wkrótce w Serwisie Samorządowym:
Adaptacja strychu na cele mieszkaniowe - zawarcie umowy
Adaptacja strychu na cele mieszkaniowe - zgoda wspólnoty mieszkaniowej
Przystępując do finalizacji procesu inwestycyjnego związanego z adaptacją części wspólnych na lokal, niezbędne jest podjęcie kolejnej uchwały wspólnoty mieszkaniowej. W zależności od przyjętej formy inwestycji dotyczy ona wyrażenia zgody na wyodrębnienie i sprzedaż samodzielnego lokalu, bądź przyłączenia adaptowanych pomieszczeń do istniejącego już mieszkania.