Jak podaje resort, wojewodowie przekazali do MSWiA łącznie 231 lokalnych projektów profilaktycznych. Po ocenie merytorycznej i uwzględnieniu budżetowych ram Programu, 99 z nich uzyska wsparcie finansowe w łącznej kwocie 4 999 962 zł (prawie dwukrotnie więcej niż w ubiegłym roku). W ramach poprzedniej procedury dofinansowania w 2016 r., MSWiA udzieliło bowiem wsparcia dla 52 najlepszych inicjatyw z spośród 141 propozycji wojewódzkich.

Zgłoszone przez wojewodów projekty, realizowane będą na szczeblu lokalnym przez samorządy i organizacje pozarządowe. Obok głównych celów programu obejmujących m.in. bezpieczeństwo w miejscach publicznych czy edukację oraz ochronę dzieci i młodzieży, wspomniane podmioty mogły zgłaszać inicjatywy dotyczące programu „Dzielnicowy bliżej nas”, czy zapobiegania i walki z tzw. „dopalaczami”. Dofinansowane otrzymają również pomysły z zakresu bezpieczeństwa osób starszych.

Co ważne, po raz pierwszy program obejmie również modernizację przejść dla pieszych - dofinansowanie na ten cel otrzyma 31 projektów. Dzięki wsparciu, możliwe będzie podjęcie takich działań jak montaż sygnalizatorów ostrzegawczych, latarni, wykonanie progów zwalniających szczególnie w pobliżu miejsc gdzie przebywają dzieci czy zamontowanie aktywnych punktowych elementów odblaskowych typu LED .

mswia.gov.pl
 

LEX Omega Administracja Samorządowa
Artykuł pochodzi z programu LEX Omega Administracja Samorządowa
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami