W Łodzi wolontariusze spotkali się w czwartek na Zjeździe Latarników Polski
Cyfrowej działających w ramach projektu Polska Cyfrowa Równych Szans. Program realizowany jest przez Stowarzyszenie "Miasta w Internecie" we współpracy z Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji.
Zdaniem prezesa Stowarzyszenia "Miasta w Internecie" Krzysztofa Głomba, w przypadku tego programu nie chodzi o przekazywanie wiedzy informatycznej, ale zachęcenie do korzystania z sieci, pokazanie, jakie z tego płyną korzyści oraz uświadomienie ludziom, że nie mają się czego obawiać.
"Jeżeli ludzie doświadczą, że te normalne, zwykłe ich potrzeby będą realizowane
przez internet, a nie chodzi tylko o rozrywkę, ale także kwestie zdrowia,
administracji, edukacji, związane z bankowością elektroniczną, to wtedy w naturalny sposób przestawią się z czegoś co jest wolniejsze, i droższe, na coś co jest dostępne za pomocą telefonu komórkowego czy komputera np. w wiejskiej świetlicy" - mówił dziennikarzom Głomb. Jego zdaniem należy temu poświęcić tyle samo uwagi, co inwestycjom infrastrukturalnym i budowie sieci szerokopasmowej.
Jedną z wolontariuszek jest Grażyna Kondraciuk, która od kilku miesięcy prowadzi zajęcia w jednej z bibliotek na łódzkim Widzewie. Przeszkoliła dotąd 20 osób z pokolenia 50 plus. Pokazuje im co można zyskać surfując w sieci, jak taniej płacić rachunki czy rozmawiać ze znajomymi za granicą.
"Przychodzą do mnie ludzie, którzy mówią, że nic nie wiedzą i proszę o pomoc w nauce. Zaczyna się od myszki, bo z tym zawsze jest największy problem, a potem
przechodzimy do innych, konkretnych oczekiwań. Każdy z uczestników zajęć ma indywidualne prośby - jednego interesuje Skype, innego Facebook, czy założenie skrzynki mailowej" - dodała.
Wśród wolontariuszy bardzo dużą grupę stanowią osoby związane z oświatą, ale nie tylko nauczyciele. "Zajęcia odbywają się w bibliotekach, świetlicach osiedlowych,
w szkołach, remizach OSP, a nawet w domach prywatnych. To takie nie tajne, ale otwarte komplety" - zaznaczył prezes "Miasta w Internecie". Sami wolontariusze szkolą się jak zachęcić pokolenie 50 plus do udziału w zajęciach.
Marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień, który jest ambasadorem akcji w Łódzkiem, zaapelował do lokalnych samorządów i instytucji o otwarcie sal, udostępnianie komputerów i miejsc, gdzie tę wiedzę dla osób starszych będzie można przekazywać.
Projekt "Polska Cyfrowa Równych Szans" ma być realizowany do czerwca 2014 r., ale nie wykluczona jest jego kontynuacja w latach 2014-2020. Według najnowszych
danych w całej Polsce bierze w nim udział ponad 2600 "latarników", przeprowadzono dotąd ponad 1600 zajęć, w których wzięło udział ponad 13 tys. osób. Organizatorzy liczą, że do połowy 2014 roku w zajęciach weźmie udział ok. 60 tys. osób w całym kraju.
szu/ mlu/