Wnioskodawcami oraz zarazem głosującymi byli niepełnoletni mieszkańcy Zgierza. Uczniowie podstawówek i gimnazjaliści wybierali trzy projekty, które będą realizowane w przyszłym roku. Składając wnioski, musieli spełnić warunek: projekty mają służyć wszystkim mieszkańcom miasta, a nie wyłącznie konkretnej szkole. Na początku grudnia budżet wszedł w fazę ogólnomiejską. Zainteresowani mogli zapoznać się z propozycjami podczas spotkania, zorganizowanego na wzór „dorosłego” budżetu partycypacyjnego. Uczniowie przygotowali prezentacje multimedialne czy gadżety, próbując w ten sposób przekonać swoich rówieśników do głosowania na ich projekty.
Pomysł dziecięcego budżetu obywatelskiego pojawił się po 1 czerwca 2016 r., kiedy to miało miejsce posiedzenie Dziecięcej Rady Miasta. Wówczas najmłodsi mieszkańcy mieli za zadanie wypracować i poddać pod głosowanie projekty miejskie do rekomendacji dla Prezydenta - Przemysława Staniszewskiego. Ten doszedł do wniosku, że warto oddać głos dzieciom i młodzieży w sprawach związanych z kierunkami rozwoju miasta oraz inwestycji, które poprawią ich jakość życia.
LEX Omega Administracja Samorządowa Artykuł pochodzi z programu LEX Omega Administracja Samorządowa Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami |