Organizacja przeanalizowała zarówno zmiany wprowadzone w związku z epidemią do polskiego prawa jak i działania policji i innych służb wobec osób uczestniczących w obywatelskich protestach.
Czytaj: Jest rozporządzenie - zmiany w ograniczeniach związanych z epidemią>>
AI przypomina, że polski rząd wprowadził całkowity zakaz zgromadzeń publicznych jako jeden ze środków prewencyjnych w odpowiedzi na pandemię COVID-19. Zakaz ten został wprowadzony po raz pierwszy w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 31 marca, a następnie potwierdzony kolejnymi rozporządzeniami Rady Ministrów przyjmowanymi w kwietniu i maju. Od 30 maja możliwe jest organizowanie zgromadzeń do 150 uczestników.
Czytaj: Fundacja Helsińska: Zakaz zgromadzeń za szeroki i bez podstawy prawnej>>
Surowe kary za udział w protestach
Organizacja udokumentowała kilka interwencji policji wobec uczestników zgromadzeń, w tym interwencję wobec aktywistów protestujących przeciwko korespondencyjnym wyborom prezydenckim planowanym na 10 maja. W kilku przypadkach, w maju, policja ukarała wysokimi mandatami protestujących, którzy domagali się niezależności sądownictwa oraz tych, którzy krytykowali rząd za brak wsparcia dla małych przedsiębiorstw w czasie COVID-19 (protesty zorganizowane w Warszawie 9, 16 i 23 maja znane jako Strajk Przedsiębiorców).
Z zebranych przez AI informacji wynika, że policja wysłała do Sanepidu ponad tysiąc wniosków o nałożenie kary na osoby biorące udział w majowych protestach, a na dziesiątki aktywistów nałożone zostały kary w wysokości nawet 10 000 zł.
Cena promocyjna: 15.92 zł
|Cena regularna: 19.9 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł
Ograniczenia możliwe, ale z umiarem
- Państwa mogą nakładać ograniczenia na korzystanie z wolności zgromadzeń w celu spowolnienia rozprzestrzeniania się wirusa, jednak ograniczenia te muszą być konieczne i proporcjonalne. Co do zasady, prawo międzynarodowe zabrania nakładania na zgromadzenia zakazów generalnych. Każde zgromadzenie powinno być analizowane indywidualnie, aby ewentualne ograniczenia nakładane były tylko w zakresie koniecznym i proporcjonalnym do osiągnięcia zgodnego z prawem celu - stwierdza Amnesty International.
Czytaj: Prof. Wróbel: Zakaz zgromadzeń paraliżuje kampanię wyborczą>>
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.