Wskaźnik ubankowienia seniorów rośnie. Z danych NBP wynika, że 57 proc. osób powyżej 59 roku życia ma konto w banku. Wśród klientów Zakładu ich liczba jest jednak znacznie większa. Już 73 proc. osób otrzymuje emeryturę na konto bankowe.

Od kilku lat wypłaty świadczeń na rachunki bankowe stopniowo rosną

Jeszcze w 2005 roku było ich nieco ponad 40 proc., a w 2008 roku – połowa. Świadczenie w formie bezgotówkowej najczęściej pobierają mieszkańcy północnej i północno-zachodniej Polski. Najgorzej pod tym względem sytuacja wygląda w rejonie Radomia, Tarnowa i Nowego Sącza, gdzie nieco ponad połowa emerytów wybiera gotówkę.

Czytaj też: Od września niższe limity dorabiania do emerytury i renty >

 

Magdalena Anna Łazarewicz, Krzysztof Owczarek

Sprawdź  

Cena promocyjna: 19.6 zł

|

Cena regularna: 49 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł


ZUS walczy z wykluczeniem cyfrowym seniorów

Od wielu lat ZUS organizuje specjalne konkursy dla banków i instytucji finansowych, których celem jest promocja bezgotówkowej formy odbioru świadczeń. Zwycięskie podmioty oferują starszym klientom Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dostęp do w pełni darmowych rachunków bankowych. W lipcu tego roku umowę o współpracy w zakresie promocji bezgotówkowej formy odbioru świadczeń z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych zawarł Bank Pocztowy. Za prowadzenie konta nie trzeba ponosić żadnych opłat, jeśli tylko co miesiąc wpływała na nie renta lub emerytura.

Czytaj też: W poniedziałki najwięcej wniosków o emeryturę >

Większe bezpieczeństwo i niższe koszty

Przelew emerytury na konto to większe bezpieczeństwo dla emerytów, a dla ZUS mniejsze koszty obsługi świadczeń. Wypłaty emerytur i rent w formie gotówki kosztują ZUS ok. 240 mln złotych, natomiast za przelewy na konto Zakład nie wydaje ani grosza.

Więcej przydatnych materiałów znajdziesz w SIP LEX:

Dodatki do emerytury >

Zawieszanie i zmniejszanie emerytury i renty >

Przychody emerytów i rencistów a PIT >

Ochrona pracownika w wieku przedemerytalnym >