Projekt ma uregulować kwestie zniesienia opłat abonamentowych oraz wprowadza zakaz tworzenia i rozpowszechniania przez publiczną telewizję programu informacyjno-publicystycznego, co oznaczałoby likwidację programu tworzonego oraz rozpowszechnianego przez Telewizję Publiczną TVP Info.
Czytaj też: NSA: KRRiT surowa dla emeryta, abonament RTV każe płacić, a sąd - nieuważny>>
Likwidacja stacji propagandowej
Jak podkreślają autorzy projektu, do kanonu złych zachowań przeszły wulgarne gesty pracowników TVP Info w trakcie antyrządowych demonstracji, kampania nienawiści wobec śp. Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza czy napastliwe komentarze wobec Rafała Trzaskowskiego.
Nie ma w zasadzie dnia, by któryś z tzw. dziennikarzy TVP Info nie dopuścił się obrazy, wyśmiewania czy pogardy w stosunku do polityków opozycji czy osób o innych, niż zbliżone do wyznawanych w PiS, poglądach.
Piszą, że TVP Info spełnia rolę typowej stacji propagandowej, której celem jest utrwalenie władzy partii Jarosława Kaczyńskiego. Tendencyjne pytania, agresja wobec polityków opozycji, nieprawdziwe materiały - to tylko niektóre z narzędzi uprawiania polityki przez tę stację. Stała się ona bowiem narzędziem polityki, nie różniącym się w istocie swojej misji od telewizji właściwej dla krajów autorytarnych czy tej, która funkcjonowała w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej w czasach komunizmu.
Oceny te potwierdzają widzowie, którzy w przygniatającej większości fatalnie oceniają działalność TVP Info. Odzwierciedlają to badania opinii publicznej. Odsetek widzów deklarujących złe oceny rzetelności TVP Info jest największy spośród wszystkich dostępnych programów informacyjnych. W badaniu IBRIS z czerwca 2020 roku ten rządowy program informacyjny przez 49,7 proc. respondentów uznany został za najmniej wiarygodny. Dla porównania Polsat News wskazało jedynie 7,8 proc. zaś TVN24 16,1 proc. To pokazuje, jak ogromną nieufnością i niechęcią Polacy obdarzają TVP Info.
Misja publiczna
Autorzy projektu podkreślają, że publiczna telewizja powinna realizować misję publiczną przekazując społeczeństwu informacje, cechujące się bezstronnością wyważeniem i niezależnością oraz wysoką jakością i integralnością przekazu – czytamy w uzasadnieniu projektu.
Co więcej - zabronione jest tworzenie i rozpowszechnianie przez publiczną telewizję wyspecjalizowanych programów informacyjno-publicystycznych.
Jeżeli w danym roku kalendarzowym jednostka publicznej radiofonii i telewizji osiągnie przychody pochodzące ze źródeł określonych w ust. 2 przekraczające koszt netto realizacji misji publicznej, o której mowa w art. 21 ust. 1, a kwota nadwyżki będzie nie większa niż 10% całkowitego kosztu realizacji misji publicznej przewidzianego w zatwierdzonym planie a ten rok, jednostka ta może nie zwracać tej nadwyżki pod warunkiem przeznaczenia jej na realizację misji publicznej w kolejnych okresach, na zasadach określonych w karcie powinności.
Jak twierdzą autorzy projektu działalność Telewizji Publicznej, jak również publicznego radia narusza obowiązujące przepisy prawa i przybiera postać jedynie źródła propagandowego przekazu partii rządzącej.
Skutki regulacji
Na skutek wejścia w życie przepisów projektowanej ustawy przychody spółek publicznej radiofonii i telewizji zostaną obniżone o wysokość wpływów z opłat abonamentowych. Z informacji zawartych w ostatnim rocznym Sprawozdaniu z działalności Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wynika, że wpływy z opłat abonamentowych przekazane nadawcom publicznym wyniosły około 650 mln zł.
Podkreślić należy, że Skarb Państwa, jako właściciel spółek publicznej radiofonii i telewizji, ma możliwość dofinansowania działalności tych spółek z innych źródeł niż budżet państwa.
Sprawdź w LEX: Na kim spoczywa obowiązek uiszczenia abonamentu RTV, jeżeli pracownicy używają prywatnych odbiorników radiowych w miejscu pracy? >
Skutkiem likwidacji TVP Info będzie zmniejszenie przychodów TVP S.A. z tytułu reklam oraz innych opłat generowanych przez ten program. Ubytek tych wpływów oraz zmniejszone wpływy z abonamentu jednostki publicznej radiofonii i telewizji mogą pokryć zwiększeniem aktywności w pozyskiwaniu środków ze źródeł komercyjnych, w szczególności w postaci reklam, lokowania produktów.
Dodatkowo wskazać należy, że ubytek środków finansowych z opłat abonamentowych w części zostanie zrekompensowany przez likwidację TVP Info.
Pierwsze czytanie projektu odbędzie się 7 marca.
Cena promocyjna: 191.21 zł
|Cena regularna: 239 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 191.21 zł