Jak przypomina Funacja Panoptykon, która wspiera SIN, sprawa przeciwko Facebookowi toczy się od ponad 2 lat. A Społeczna Inicjatywa Narkopolityki (SIN) to organizacja pozarządowa, która od lat zajmuje się promowaniem wiedzy o szkodliwym działaniu środków psychoaktywnych oraz pomaganiem osobom zażywającym takie substancje. Jej celem jest m.in. ograniczenie szkód powodowanych przez konsumpcję używek.

Usunięte, bo „niezgodne ze standardami społeczności”

W 2018 r. Facebook bez ostrzeżenia i przejrzystych wyjaśnień usunął strony i grupy SIN, uznając je za „niezgodne ze standardami społeczności”. W styczniu 2019 r. na podobnych zasadach usunięto jedno z kont organizacji na należącym do Facebooka Instagramie.

7 maja 2019 r. SIN, wspierana przez Fundację Panoptykon i Kancelarię Wardyński i Wspólnicy, złożyła w sądzie pozew, w którym zażądała od Facebooka publicznych przeprosin oraz przywrócenia dostępu do usuniętych stron i kont. Postępowanie w sprawie jest w toku.

Sprawdź w LEX: Czy podmiot, który posiada konto na Facebooku powinien zawrzeć umowę powierzenia przetwarzania danych z firmą Facebook? >

Facebook odmówił przyjęcia pozwu w języku polskim. SIN została zobowiązana do zapłacenia kosztów tłumaczenia pozwu na angielski. Panoptykon zorganizował zbiórkę na koszty tłumaczenia, a jednocześnie odwołał się od decyzji sądu. Jeśli nasze argumenty zostaną przyjęte, zebrane środki Fundacja przeznaczy na inne koszty związane z prowadzeniem sprawy.

 

Cena promocyjna: 116.1 zł

|

Cena regularna: 129 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł


Już w czerwcu 2019 r. Sąd Okręgowy w Warszawie wydał pierwszą decyzję (postanowienie  z 11 czerwca 2019 r., sygn. akt IV C 608/19) o zabezpieczeniu powództwa, w której na czas trwania procesu zakazywał Facebookowi usuwania istniejących kont, stron i grup prowadzonych przez SIN na Facebooku i Instagramie, a także blokowania jej pojedynczych postów. Ta decyzja miała umożliwić organizacji swobodne prowadzenie działalności do czasu rozstrzygnięcia sprawy.

Sprawdź w LEX:  Czy konieczne jest uzyskanie zgody uczestnika programu lojalnościowego na rozpoczęcie komunikacji marketingowej na platformie Facebook? >

Do wydania wyroku nie może być blokady

Facebook złożył zażalenie na to postanowienie. - Sądu nie przekonały jednak jego argumenty i utrzymał w mocy pierwotną decyzję. (postanowienie Sądu Okręgowego w Warszawie z 14 maja 2021 r., sygn. akt IV Cz 97/20). Tym razem jest ona ostateczna i wiążąca dla Facebooka – tłumaczy Dorota Głowacka, prawniczka Fundacji Panoptykon, która wspiera SIN w batalii sądowej.

Czytaj: Ziobro: Nasza ustawa pozwoli chronić wolność słowa w internecie>>
 

Facebook nie tylko nie może usuwać nowych treści, które publikuje SIN. Został też zobowiązany do zabezpieczenia kont, stron i grup usuniętych w 2018 r. - Dzięki temu, jeśli SIN wygra proces, będą one mogły zostać przywrócone wraz z całą opublikowaną na nich treścią, komentarzami użytkowników i użytkowniczek oraz 16 tys. osób obserwujących, które SIN zgromadziła od 2011 roku – dodaje Głowacka.

Sprawdź w LEX: Czy w związku z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie C-311/18 — Data Protection Commissioner przeciwko Facebook Ireland Ltd i Maximillianowi Schremsowi z dnia 16 lipca 2020 r. samorząd powinien zaprzestać prowadzenia fanpage'a na Facebooku? >

- SIN może więc – przynajmniej do czasu rozstrzygnięcia sprawy – spokojnie publikować. Cieszą się z tego przedstawiciele organizacji: „Facebook to był nasz najważniejszy kanał dotarcia do młodych ludzi, których chcemy uchronić przed szkodliwym wpływem narkotyków. Blokując nasze treści, Facebook uniemożliwiał nam tę pracę – mówi Małgorzata Małyszko, prezeska SIN.

Czytaj w LEX: Usunięcie skutków naruszenia dóbr osobistych w internecie - analiza orzecznictwa sądowego >