Z takim apelem do marszałków Sejmu i Senatu zwróciła się grupa organizacji pozarządowych zajmujących się problematyką prawną i ustrojową i gospodarczą.
Sygnatariusze apelu to: Forum Obywatelskiego Rozwoju – FOR, Fundacja Instytut Edukacji Ekonomicznej im. Ludwiga von Misesa, Fundacja Wolności i Przedsiębiorczości, Stowarzyszenie Niskie Składki, Centrum Kapitalizmu, Stowarzyszenie Libertariańskie, Stowarzyszenie Liberty Forum Poland.
Cena promocyjna: 62.1 zł
|Cena regularna: 69 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł
To nie czas na duże zmiany w prawie
Jego autorzy stwierdzają, że trwająca właśnie epidemia koronawirusa wywiera znaczny wpływ na wszystkie dziedziny naszego życia, nie jest właściwym momentem na wprowadzanie nowych przepisów ingerujących m.in. w takie obszary, jak system podatkowy i emerytalny czy wymiar sprawiedliwości – o ile nie są one związane z reakcjami na zagrożenie epidemiologiczne. - Tworzenie dobrego prawa wymaga bowiem odpowiednio długiego namysłu i analiz, a okres epidemii z pewnością nie sprzyja uchwalaniu zmian, które nie mają pilnego statusu. Co więcej, sytuacja, w której się znajdujemy, utrudnia udział w procesie legislacyjnym i w konsultacjach społecznych. Także media i opinia publiczna nie kierują obecnie swojej uwagi na kwestie niezwiązane z zagrożeniem epidemiologicznym. Prawa nie należy tworzyć bez właściwego monitoringu społecznego - czytamy w apelu.
Czytaj w LEX: Funkcjonowanie kancelarii prawnej i środki prawne w praktyce w sytuacji stanu zagrożenia epidemicznego koronawirusem >
Czytaj: Jest pakiet antykryzysowy dla przedsiębiorców i pracowników >>
Cisza legislacyjna ułatwi rozwiązywanie problemów
Zdaniem jego autorów, odpowiednio długa „cisza legislacyjna” ułatwi bieżące funkcjonowanie wszystkich obywateli naszego kraju. - Okres ten umożliwi przedsiębiorcom, konsumentom, pracodawcom i pracownikom skoncentrowanie wysiłków na przeciwdziałaniu niekorzystnym skutkom epidemii – nie tylko tym zdrowotnym, ale także społecznym i gospodarczym - czytamy w apelu.
Czytaj w LEX: Koronawirus - zwolnienie ze stosowania procedur budowlanych i zamówień publicznych >