Zmiany wprowadza ustawa z dnia 27 stycznia 2012 r. o zmianie ustawy o ostateczności rozrachunku w systemach płatności i systemach rozrachunku papierów wartościowych oraz zasadach nadzoru nad tymi systemami, ustawy o niektórych zabezpieczeniach finansowych oraz ustawy - Prawo upadłościowe i naprawcze (Dz. U. z 2012 Poz. 173).
Zmienił się katalog przedmiotów wchodzących do masy upadłości, określony w ustawie - Prawo upadłościowe i naprawcze. Nowe przepisy precyzyjnie określają, że nie wchodzą do niej zabezpieczenia ustanowione w związku z systemem w razie ogłoszenia upadłości uczestnika systemu (w tym interoperacyjnego), operatora systemu interoperacyjnego niebędącego jednocześnie uczestnikiem prowadzonego przez siebie systemu, a także jakiejkolwiek osoby trzeciej, która takie zabezpieczenie ustanowiła. Do masy upadłości nie wchodzą zatem zabezpieczenia ustanowione przez upadłego będącego uczestnikiem systemu na rzecz innego uczestnika systemu w związku z jego uczestniczeniem w systemie lub na rzecz Narodowego Banku Polskiego, banku centralnego innego państwa lub Europejskiego Banku Centralnego, z którymi ten upadły dokonywał operacji.
Nowe przepisy umożliwiają także na ustanowienie zabezpieczenia na wierzytelności kredytowej. Pozwalają na to znowelizowane przepisy ustawy o niektórych zabezpieczeniach finansowych. Do kategorii aktywów stanowiących przedmiot zabezpieczenia wierzytelności finansowej dodano wierzytelność kredytową, definiowaną jako wierzytelność pieniężną wynikającą z umowy, w której udziela kredytów instytucja upoważniona do tego na podstawie odrębnych przepisów. Przedmiotem zabezpieczenia objęte będą wszystkie należne od dłużnika wierzytelności kredytowej świadczenia, które do dnia ustanowienia zabezpieczenia nie zostały wykonane.

Monika Sewastianowicz
Artykuł pochodzi z programu System Informacji Prawnej LEX on-line