Najistotniejszą zmianą w zakresie procedury uzyskania prawa ochronnego na znak towarowy jest wprowadzenie sprzeciwowego modelu (systemu) postępowania w sprawie udzielenia praw ochronnych na znaki towarowe.
Postępowanie w sprawie sprzeciwu zostało uregulowane w dodawanym w tytule III w dziale I nowelizowanej ustawy rozdziale 42. Ustawodawca przewidział, że uprawniony z wcześniejszego prawa będzie mógł zgłosić sprzeciw wobec zgłoszenia znaku towarowego w terminie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia o zgłoszeniu takiego znaku. Termin ten nie będzie podlegał przywróceniu. Dodawane przepisy określają elementy sprzeciwu, tryb jego zgłaszania oraz rozpatrywania. W przypadku uznania sprzeciwu za zasadny prawo ochronne na znak towarowy nie będzie udzielane.
Ustawodawca nakłada na Urząd Patentowy obowiązek zawiadamiania dokonujących zgłoszeń o istnieniu identycznych lub podobnych znaków towarowych, które mogą stanowić podstawę sprzeciwu, a w rezultacie prowadzić do odmowy udzielenia prawa ochronnego na znak towarowy. Dzięki wysyłanym przez Urząd zawiadomieniom zgłaszający uzyska informacje o potencjalnych przeszkodach rejestracji, wynikających z praw osób trzecich.
Zmiany w prawie własności przemysłowej mogą wejść w życie
Zmiana procedury uzyskania prawa ochronnego na znak towarowy oraz przesłanek ustania prawa ochronnego - to najważniejsza zmiana w podpisanej właśnie przez prezydenta nowelizacji ustawy Prawo własności przemysłowej. Zmodyfikowano również przepisy dotyczące pierwszeństwa z wystawy publicznej.