To kolejna zmiana - tym razem w Regulaminie wykonywania zawodu adwokata w kancelarii indywidualnej lub spółkach, przyjęta podczas posiedzenia plenarnego Naczelnej Rady Adwokackiej 26 maja br. Równocześnie przegłosowano też zmiany w Zbiorze Zasad Etyki Adwokackiej i Godności Zawodu. Zakaz adwokackiej reklamy przechodzi do lamusa - adwokaci będą mogli informować o świadczonej pomocy prawnej ale tak, by nie naruszać godności zawodu. Nie będą mogli stosować reklamy porównawczej, ani współpracować z kancelariami odszkodowawczymi.
Czytaj: Adwokatura zniosła zakaz reklamy, ale pełnej swobody nie będzie>>
ORA się zgodzi - tabliczki nie będzie
Zgodnie z regulaminem lokal, w którym adwokat wykonuje zawód, powinien być odpowiedni. Powinien w szczególności odpowiadać wymogom godności i zasad wykonywania zawodu oraz zapewniać klientom dyskrecję. Zaleca się też stosowanie identyfikacji wizualnej określonej przez organy samorządu adwokackiego.
-
Jak założyć własną kancelarię prawną krok po kroku >>>Sprawdź w LEX: - Zobacz w LEX: Cyberbezpieczeństwo kancelarii prawnych >>
Samo oznaczenie ma wskazywać w sposób nie budzący wątpliwości na wykonywanie w tym lokalu zawodu adwokata, przez użycie słów „adwokat”, „adwokaci”, „adwokacki” w dowolnej formie gramatycznej. W odniesieniu do spółek z niewyłącznym udziałem adwokatów wystarczające jest podanie firmy spółki z oznaczeniem „spółka prawnicza” lub podobnym, chyba że firma spółki, ze względu na jej brzmienie lub utrwaloną renomę, nie wprowadza w błąd co do charakteru prowadzonej przez spółkę działalności.
Z kolei lokal filii ma być oznaczony nazwą kancelarii adwokackiej z dodaniem słowa „filia”. Lokal oddziału powinien być oznaczony firmą spółki, której jest oddziałem z dodaniem słowa „oddział".
Do tej pory, zgodnie z ust. 6 par. 4 (dot. lokalu, w którym adwokat wykonuje zawód) oznaczenie lokalu nie powinno stwarzać wrażenia, jakoby adwokat lub spółka, w której wykonuje on zawód, prowadzili działalność inną niż świadczenie pomocy prawnej ani jakoby ich działalność była w jakikolwiek sposób związana z działalnością podmiotu, który nie jest adwokatem lub spółką z udziałem adwokata. Co więcej, zabraniano też adwokatowi wyrażania zgody na firmowanie działalności zarobkowej innej niż wykonywanie zawodu adwokata, radcy prawnego lub prawnika zagranicznego prowadzącego działalność na podstawie ustawy o świadczeniu przez prawników zagranicznych pomocy prawnej w Rzeczypospolitej Polskiej.
- Zobacz w LEX: Wizerunek kancelarii prawnej - jak mu pomóc? >>
Po wprowadzonych zmianach adwokaci będą mogli zawiadomić pisemnie okręgową radę adwokacką o braku możliwości oznaczenia lokalu, w którym wykonują zawód, zgodnie z zasadami określnymi ust. 4 lub 5, wskazując w zawiadomieniu przyczynę braku takiej możliwości lub celowości takiego oznaczenia. Jeżeli okręgowa rada adwokacka po otrzymaniu zawiadomienia nie wyrazi sprzeciwu, adwokat dokonujący zawiadomienia nie będzie miał obowiązku oznaczenia lokalu, ale co istotne okręgowa rada adwokacka będzie mogła wyrazić sprzeciw w każdym czasie.
- Sprawdź w LEX: Narzędzia marketingu prawnika w internecie - jak dać się zauważyć? >>>
- Czytaj też: Zawodowy pełnomocnik w social media - aspekty praktyczne >>>
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.