Komisja Egzaminacyjna składa się z sześćdziesięciu członków powoływanych i odwoływanych przez Ministra Finansów. Podstawowym zadaniem tej Komisji jest przeprowadzenie egzaminów na doradcę podatkowego i związane z tym ustalenie wykazu pytań i zadań egzaminacyjnych i podanie go do publicznej wiadomości, a także opracowywanie wzorca odpowiedzi do pytań testowych.
Komisja obraduje na posiedzeniach zwoływanych i prowadzonych przez jej przewodniczącego i we wszystkich sprawach należących do jej kompetencji podejmuje uchwały na posiedzeniu albo w trybie obiegowym. Uchwały na posiedzeniu podejmowane są zwykłą większością głosów, w obecności, co najmniej połowy swoich członków, natomiast w trybie obiegowym - w formie pisemnej, bezwzględną większością głosów. Decyzję o podjęciu uchwały w tym trybie podejmuje przewodniczący Komisji Egzaminacyjnej.
Przewodniczący kieruje pracami Komisji, w szczególności wyznacza sześcioosobowe składy egzaminacyjne i przewodniczących tych składów, reprezentuje Komisje na zewnątrz, przygotowuje testy i zadania egzaminacyjne do części pisemnej egzaminu oraz zestawy pytań do części ustnej, udziela wyjaśnień kandydatom i podpisuje zaświadczenia o zdaniu egzaminu.
Zgodnie z ustawą o doradztwie podatkowym, sekretarz komisji Egzaminacyjnej zajmuje się organizacją egzaminu i sprawowaniem nadzoru nad obsługą administracyjno-biurową Komisji. Należy do niego m.in.: ustalanie terminów egzaminu, sporządzanie listy kandydatów zakwalifikowanych na wyznaczony termin, informowanie kandydatów o terminie i miejscu egzaminu, rozpatrywanie wniosków o zmianę terminu, o zwrot opłaty egzaminacyjnej i o udostępnienie do wglądu pracy egzaminacyjnej, ogłaszanie wyników części pisemnej, akceptowanie wniosków o wypłatę wynagrodzenia członkom składów egzaminacyjnych i przygotowywanie wniosków o wypłatę wynagrodzenia dla członków Komisji Egzaminacyjnej.
Do zadań przewodniczącego składu egzaminacyjnego należy sprawowanie nadzoru nad prawidłowym przebiegiem egzaminu, informowanie kandydata o wyniku części ustnej, podejmowanie decyzji o wykluczeniu kandydata z egzaminu, dokonywanie ponownej oceny pracy egzaminacyjnej i sporządzanie wniosku o wypłatę wynagrodzeń dla członków składu, któremu przewodniczy.. Natomiast sekretarz składu egzaminacyjnego sporządza protokół z przebiegu egzaminu i zapewnia jego prawidłowe dokumentowanie.
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 2 listopada 2010 r. w sprawie Państwowej Komisji Egzaminacyjnej do Spraw Doradztwa Podatkowego i przeprowadzania egzaminu na doradcę podatkowego (Dz. U. Nr 212, poz. 1390), które weszło w życie z dniem ogłoszenia, tj. 9 listopada 2010 r., określa także wysokość wynagrodzenia członków Komisji Egzaminacyjnej oraz warunki i tryb zwrotu kosztów podróży i noclegów członkom tej Komisji.
 
Termin składania wniosku o dopuszczenie do egzaminu na doradcę podatkowego wraz z wykazem wymaganych dokumentów, termin i sposób uiszczania opłaty egzaminacyjnej, sposób organizowania i regulamin przeprowadzania takiego egzaminu zostały określone w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 2 listopada 2010 r. w sprawie Państwowej Komisji Egzaminacyjnej do Spraw Doradztwa Podatkowego i przeprowadzania egzaminu na doradcę podatkowego (Dz. U. Nr 212, poz. 1390), weszło w życie z dniem ogłoszenia, tj. 9 listopada 2010 r. z wyjątkiem § 31 ust. 2 i 3, który wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia..

Osoba ubiegająca się o zakwalifikowanie do egzaminu na doradcę podatkowego składa wniosek o dopuszczenie do tego egzaminu nie później niż do 30 dnia przed wyznaczonym terminem części pisemnej egzaminu. Do wniosku musi dołączyć:
- oświadczenie, że posiada pełną zdolność do czynności prawnych i korzysta z pełni praw publicznych;
- odpis dyplomu dokumentującego posiadanie wyższego wykształcenia;
- potwierdzenie dokonania opłaty egzaminacyjnej;
- w przypadku obcokrajowców - dokument potwierdzający zgodę Krajowej Rady Doradców Podatkowych na dopuszczenie do egzaminu.

Osoby warunkowo wpisane na listę doradców podatkowych muszą do wniosku załączyć oświadczenie o zdolności do czynności prawnych i posiadaniu praw publicznych, potwierdzenie wniesienia opłaty egzaminacyjnej i informację o numerze wpisu na listę.
Wniosek o wyznaczenie terminu części ustnej egzaminu kandydat, który uzyskał pozytywny wynik z egzaminu pisemnego, składa nie później niż do 15 dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym deklaruje chęć zdawania części ustnej.
Opłatę za egzamin wnosi się na rachunek bankowy urzędu obsługującego Ministra Finansów w terminach złożenia wniosku o zakwalifikowanie do danej części egzaminu. W sytuacji, kiedy egzamin nie dojdzie do skutku z przyczyn nieleżących po stronie kandydata, opłata podlegać będzie zwrotowi na jego pisemny wniosek, do którego załączyć należy dokumenty potwierdzające niemożność przystąpienia do egzaminu.
Część pisemna egzaminu ma być przeprowadzana, co najmniej raz w roku, bez względu na liczbę kandydatów zakwalifikowanych do tej części egzaminu albo każdorazowo, gdy do części pisemnej zakwalifikuje się, co najmniej 50 kandydatów. Część ustną należy przeprowadzić, jeżeli zostanie do niej dopuszczonych, co najmniej 12 kandydatów, jednak nie rzadziej niż co trzy miesiące. Terminy egzaminów podawane będą w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw finansów publicznych i na tablicy ogłoszeń w tym urzędzie. Zakwalifikowani kandydaci zawiadamiani będą pisemnie o terminie i miejscu pisemnej części egzaminu, natomiast w przypadku części ustnej otrzymają informację pisemną, za pomocą telefaksu lub drogą elektroniczną.
Nieprzystąpienie do części pisemnej lub ustnej jest równoznaczne z uzyskaniem negatywnego wyniku z tej części egzaminu, jednakże, jeżeli nastąpiło to z powodu ważnych, niezawinionych i udokumentowanych przyczyn losowych, możliwa będzie, na wniosek kandydata, zmiana terminu egzaminu. Konieczne będzie ponowne uiszczenie opłaty egzaminu a kolejny termin zostanie wyznaczony nie wcześniej, niż po trzech miesiącach.
Rozporządzenie zawiera także regulamin przeprowadzania egzaminu sprawdzającego kwalifikacje kandydatów na doradców podatkowych określający m.in., kwestie związane z przebiegiem poszczególnych części egzaminu, zasady ich oceny i ogłaszania wyników, tryb i sposób weryfikacji tej oceny, sporządzanie protokołu z przeprowadzonego egzaminu.

Artykuł pochodzi z programu System Informacji Prawnej LEX on-line