„Judicial diva” to kobieta, która jest aroganckim sędzią. Natomiast słowo „litigatrix” powstało z połączenia słów „litigator” i „dominatrix”. Urban Dictionary definiuje to pojęcie jako „feisty and dominant female litigator, preferably hot” (dosłownie - zadziorna i dominująca prawniczka, najlepiej gorąca). Innymi słowy „litigatrix” to kobieta, prawnik, która zajmuje się sprawami sądowymi i jest „agresywna” i „dominująca”. Im bardziej jest atrakcyjna, tym bardziej zasługuje na to miano - wyjaśnia Michał Kocur, radca prawny, wspólnik w kancelarii Woźniak Kocur.
Termin „benchslap” oznacza zazwyczaj złośliwą uwagę sędziego, skierowaną do występującego przed sądem prawnika - wyjaśnia na swoim blogu mec. Kocur. Benchslapy amerykańskich sędziów są regularnie komentowane w prasie i Internecie. Benchslapy w polskich sądach są rzadkie, a większość z nich polega na suchym wytykaniu adwokatom i radcom błędów z podkreśleniem, że są „profesjonalnymi pełnomocnikami”.
- Z tym większym zaskoczeniem przyjąłem uzasadnianie wyroku Sądu Apelacyjnego w Wrocławiu (wyrok z dnia 21 września 2006 r., sygn. akt I ACa 852/06), w którym wrocławscy sędziowie brutalnie rozprawili się z wyrokiem Sądu Najwyższego. Oto rzadki w polskiej judykaturze przykład odwróconego benchslapu - pisze Michał Kocur. - Już na początku uzasadnienia znajdujemy rzecz nieczęsto spotykaną, czyli wyraźne przyznanie, że sąd nie zgadza się z SN: "Rozstrzygając, należało uwzględnić apelację pozwanej jako uzasadnioną, wyrażając odmienny pogląd prawny niż Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 27 lutego 2004 r.(...) Sąd Najwyższy bagatelizuje problem, uznając niespodziewanie, że (...). Zapomina bowiem o prawdziwych konsekwencjach przyjęcia konstrukcji bezpodstawnego wzbogacenia. Zaplątała się tu zaś Sądowi Najwyższemu koncepcja "zaspokojenia się w drodze egzekucji"
Złośliwe i seksistowskie słówka na wokandzie
W najnowszym wydaniu Black's Law Dictionary znajdą się trzy nowe pojęcia używane przez amerykańskich prawników: bench-slap, judicial diva i litigatrix. Twórcą tych określeń jest David Lat założyciel portalu Above the Law.