Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, których Polska jest stroną, przewidują dwie metody unikania podwójnego opodatkowania: proporcjonalnego zaliczenia oraz wyłączenia z progresją. Najistotniejszym czynnikiem różnicującym obie metody jest to, że przy stosowaniu metody zaliczenia proporcjonalnego może się ona okazać mniej korzystna dla podatnika, w sytuacji, gdy istnieją znaczące różnice w ciężarze opodatkowania między krajem wykonywania pracy a krajem rezydencji podatkowej. Zastosowanie metody wyłączenia z progresją całkowicie eliminuje ten problem. Polska tym samy zmierza do ujednolicenia stosowanych metod w umowach zawartych z krajami Unii oraz EOG.
W stosunkach z Danią do wszystkich kategorii dochodu stosuje się jeszcze metodę odliczenia proporcjonalnego, jednak zgodnie z podpisanym protokołem do dochodów z pracy najemnej uzyskiwanych przez polskich rezydentów świadczących pracę w Danii stosowana ma być metoda wyłączenia z progresją. Do dochodów z dywidend, odsetek, należności licencyjnych i zysków majątkowych Polska nadal będzie stosowała metodę zaliczenia proporcjonalnego.
14 września 2010 r. została ogłoszona ustawa z dnia 6 sierpnia 2010 r. o ratyfikacji Protokołu między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Danii o zmianie Konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Danii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, sporządzonej w Warszawie dnia 6 grudnia 2001 roku, podpisanego w Warszawie dnia 7 grudnia 2009 roku. (Dz. U. Nr 169, poz. 1137). Zgodnie z postanowieniem tej ustawy wyraża się zgodę na dokonanie przez Prezydenta ratyfikacji Protokołu. Ratyfikacja postanowień Protokołu przez Prezydenta zapewni jej miejsce w systemie polskiego prawa podatkowego i możliwość bezpośredniego stosowania jej przepisów. Ustawa ratyfikująca wchodzi w życie 29 września 2010 r.
Przypomnijmy, że metodę wyłączenia z progresją do dochodów z pracy najemnej stosują już polscy rezydenci świadczący pracę w Finlandii, Wielkiej Brytanii, Austrii oraz w Norwegii. Planowana jest też renegocjacja umowy z Belgią.
Artykuł pochodzi z programu System Informacji Prawnej LEX on-line