Nadużycie prawa wynikają zarówno z doniesienień medialnych, jak i z wpływających do GIODO skarg i pytań. Także wojewodowie zwrócili się do GIODO z prośbą o wskazówki dotyczące tego, czy w ramach działań nadzorczych nad działalnością prawodawczą gmin powinni blokować uchwały rad gmin.
GIODO po przeanalizowaniu wszystkich zgłoszeń przygotował opracowanie wskazujące, jakiego rodzaju dane są rzeczywiście adekwatne do celu, który ma być przez gminę osiągnięty. Zgodnie bowiem z podstawową zasadą wynikającą z art. 51 Konstytucji RP, władza publiczna nie może pozyskiwać, gromadzić i udostępniać innych informacji o obywatelach niż niezbędne w demokratycznym państwie prawnym. Dlatego gmina poprzez przyjętą uchwałę nie może zmuszać obywateli do ujawniania danych wykraczających ponad to, co jest absolutnie konieczne do realizacji danego zadania.
Podczas dzisiejszej konferencji prasowej dr Wojciech Rafał Wiewiórowski przedstawi oficjalne stanowisko w sprawie zakresu danych, jakie mogą być pozyskiwane przez gminy na potrzeby gospodarki odpadami.
Zbyt rozbudowane deklaracje śmieciowe
W opinii dra Wojciecha Rafała Wiewiórowskiego, Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (GIODO), gminy, ustalając wzory deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, okazały się bardzo twórcze.