Zatarcie skazania

Do takich przepisów należy między innymi art. 107 k.k., regulujący instytucję zatarcia skazania - zgodnie z jego nowym brzmieniem, zatarcie skazania na karę ograniczenia wolności następuje już z upływem trzech lat od wykonania kary, a nie pięciu, jak było dotychczas. Jeszcze większemu skróceniu uległ okres, po którym następuje zatarcie skazania w przypadku kary grzywny - teraz zatarcie skazania nastąpi już po roku od wykonania lub darowania kary, dotychczas trzeba było na to czekać aż 5 lat.

Równie szybko wszedł w życie dodany do Kodeksu wykroczeń art. 2a, regulujący m.in. zasady postępowania w wypadku, gdy według nowej ustawy czyn objęty prawomocnym wyrokiem skazującym na karę pozbawienia wolności stanowi wykroczenie. W takiej sytuacji orzeczona kara pozbawienia wolności ulega zamianie na karę aresztu, w wysokości równej górnej granicy ustawowego zagrożenia za taki czyn. Jeśli jednak ustawa nie przewiduje za ten czyn kary aresztu, następuje zamiana na karę ograniczenia wolności, a jeżeli ustawa nie przewiduje też za ten czyn kary ograniczenia wolności – na karę grzywny.

To zaledwie promil zmian przewidzianych w nowelizacji, której celem jest m.in. ograniczenie możliwości orzekania kary pozbawienia wolności z zawieszeniem jej wykonania, a równocześnie zwiększenie ilości orzekanych kar wolnościowych - ograniczenia wolności i grzywny. Jak już wspomniano wcześniej - większość tych zmian wejdzie w życie 1 lipca br.

Czytaj: SA: informowanie o skazaniu bezprawnie narusza dobra osobiste skazanego>>

ID produktu: 40291419 Rok wydania: 2014
Autor: Blanka Julita Stefańska
Tytuł: Zatarcie skazania>>>